„Podczas pielgrzymki parafialnej do Rzymu, w marcu 1987 roku, Ojciec Święty na audiencji w Sali Klementyńskiej Watykanu poproszony został przez proboszcza parafii Najświętszego Serca Jezusowego o udzielenie błogosławieństwa dla przyszłego sanktuarium we Wrzeszczu, jakim po koronacji Matki Boskiej Ostrobramskiej miała stać się ta świątynia. Błogosławieństwo papieskie uczestnicy pielgrzymki przyjęli z wielkim wzruszeniem.
Na tydzień przed uroczystością koronacji obrazu, we wszystkich kościołach diecezji gdańskiej odczytane zostało Słowo Pasterskie Biskupa Gdańskiego. Przypomnijmy w tym miejscu kilka obszerniejszych fragmentów, świadczących dobitnie o randze tamtego wydarzenia: „Przed dwoma laty wszyscy zostaliśmy zaskoczeni zupełnie dla nas niezrozumiałym aktem wandalizmu. Świętokradcze ręce zdarły srebrne suknie z Obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej a także koronę z Jej głowy w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrzeszczu. Czy chodziło tylko o zwykły rabunek? Nie wnikajmy w to! Był to na pewno czyn, który nas bardzo zabolał! Chodzi przecież o naszą Matkę, która jest także naszą Królowa. A przy tym chodzi o obraz, który stał się przecież, symbolem i (o nie tylko dla jednej parafii, ale dla wszystkich wiernych, którzy wzrastali, jak dzieci Narodu i Kościoła, pod czułym wejrzeniem Tej, która w „Ostrej świeci Bramie”, Wilnianie, którzy po wojnie przybyli do Gdańska, który miał się stać ich miastem, widzieli konieczność posiadania wśród siebie Obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej czyli Matki Bożej Miłosierdzia).
To miasto miało się stać na stałe ich domem. Powstała wiec w sierpniu 1946 roku myśl ufundowania dla kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa Obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej (…) Drodzy Bracia i Siostry! Przed dwoma laty, gdy dokonano zbezczeszczenia tego obrazu odbyły się przebłagalne nabożeństwa. Od lipca 1985 roku obraz znowu wisiał na dawnym miejscu, ale bez srebrnej sukni i bez koron. Liczni wierni złożyli ofiary: srebro, złoto, drogocenne pierścienie. Wspominamy o tym dzisiaj, kiedy przygotowujemy się do uroczystej koronacji tego obrazu, której dokona biskup gdański mocą udzielonej mu przez Kościół władzy. Uroczystym aktem koronacyjnym pragniemy wypowiedzieć naszą miłość do Maryi – Matki Miłosierdzia, Królowej Polski i Litwy (…)””
źródło: strona parafialna
źródło zdjęć: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Collegiate_church_of_Gda%C5%84sk_Wrzeszcz
https://www.facebook.com/Parafia-NSJ-Wrzeszcz-100068674129702/?locale=pl_PL