Pielgrzymi, wędrujący brzegami Jeziora Genezaret, zatrzymują się w miejscowości Yardenit, gdzie mogą wejść do rzeki Jordan, która opuściła już jezioro i płynie w stronę Morza Martwego. Wejście do Jordanu przypomina wydarzenia, które rozgrywały się na początku publicznej działalności Jezusa i związane były z chrztem, którego udzielał Jan Chrzciciel. Rzeka Jordan jest najważniejszą rzeką Izraela, która płynie głębokim rowem tektonicznym, największym zapadliskiem świata, ciągnącym się od Taurusu w Azji Mniejszej przez Celesyrię, łożysko Jordanu, do zatoki Akaba i przez Morze Czerwone do Abisynii. Jordan wypływa pod Hermonem, wysokim masywem górskim, którego szczyty stale pokryte są śniegiem i bierze początek z trzech odrębnych źródeł, a po połączeniu ich wód płynie urodzajną równiną.

Nazwa rzeki pochodzi od hebrajskiego słowa „jarad”, które oznacza spływać, spadać. Odpowiada to gwałtownemu spadkowi wód Jordanu, który łączy wody ze swoich trzech źródeł na wysokości 43 m n. p. m., aby na przestrzeni 16 km opaść do poziomu -208 m i na tym poziomie wpada do Jeziora Genezaret. Po opuszczeniu jeziora, Jordan spływa do Morza Martwego z głębokości 208 do 390 m pod poziomem morza. Jego droga w linii prostej wynosi 110 km, ale z powodu pętli i zakoli ten odcinek rzeki ciągnie się na dł. 320 km.

Nad Jordanem pojawił się Jan Chrzciciel (Łk 3,1-16). Miejsce jego działalności znajdowało się przy końcowym biegu rzeki, niedaleko jej ujścia w Morzu Martwym. W tej okolicy ok. 10 km na wschód od Jerycha znajduje się klasztor ortodoksyjny św. Jana Chrzciciela, w którym pozostałości mozaik z V wieku świadczą, o istnieniu tu bazyliki bizantyjskiej. Obecnie jest to teren niedostępny ze względów militarnych i jedynie wyjątkowo można się tam dostać. Dlatego wybrano inne miejsce nad Jordanem, w którym upamiętnia się tajemnicę Chrztu Jezusa.

źródło: „W Ojczyźnie Chrystusa”

Media

Address & Contact

Our Address

Yardenit, קיבוץ כנרת, Izrael