„Dawniej Gudogaj to była Wileńszczyzna – od Wilna dzieli go 50 kilometrów. Dziś znajduje się na terenie Białorusi, Oszmiańszczyzny, choć do granicy z Litwą z Gudogaja można niemal dorzucić kamieniem. Znajduje się tu słynne sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, obsługiwane przez Ojców Karmelitów.
Było ono zawsze czymś w rodzaju przedsionka siedziby Patronki Litwy. Etymologicznie nazwa Gudagaj pochodzi od wyrażenia „Buda w Gaju”, które w potocznej mowie zlało się w Budohaj – Gudohaj, by we współczesnych czasach przekształcić się w Gudogaj. Wioska pod ta nazwą znajdowała się przy trakcie z Zachodu na wschód i odwrotnie. Odcinek traktu obok wioski miał być szczególnie niebezpieczny. Okoliczni mieszkańcy napadali na karawany, które grabili. Pewnego razu, jak głosi legenda, po napadzie wśród trupów i obrabowanych pozostał wielki obrazek przedstawiający Matkę Bożą z dzieciątkiem. Miał ją podnieść pustelnik mieszkający w budzie w gaju znajdującym się obok traktu. Starzec ów znany był z bogobojnego życia. Zabrał on obraz do swojej budy, która wkrótce zasłynęła cudami. Z biegiem czasu kult obrazu gudogajskiego rósł, a miejscowa ludność wybudowała dla niego drewnianą kapliczkę.”
źródło: https://kresy.pl/kresopedia/sanktuarium-w-gudogaju/
źródło zdjęć: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Church_of_the_Visitation_of_the_Blessed_Virgin_Mary_in_Hudahaj