” (..) Powstał problem nadania tytułu kościołowi i parafii. Ksiądz bp Kazimierz Majdański wezwał księdza proboszcza na konsultację: Pamiętam, jak zapytał, pod jakim wezwaniem ma być nowo budowany kościół? Odpowiedziałem, że ze względu na trudny czas, w jakim żyjemy – zaczęły się bowiem niepokoje społeczne – i na położenie Szczecina oraz trudne losy tego regionu proponuję wezwanie Miłosierdzia Bożego. Po namyśle powiedział, że rzeczywiście wszyscy potrzebujemy tego miłosierdzia. Niech miłosierdzie Boże, z tego miejsca promieniuje na ziemie nad Odrą i Bałtykiem i dalej. Błogosławię księdzu proboszczowi na trud budowy, a miłosierdzie Boże niech spływa na nas wszystkich. (..)
Przełomowym wydarzeniem był dzień 22 IV 1984 r., kiedy ks. bp Kazimierz Majdański uroczyście poświęcił ukończoną kaplicę. Msze św. odprawiane były równocześnie w kościele parafialnym i kaplicy, w której był już Najświętszy Sakrament w tabernakulum. W czasie rekolekcji wielkopostnych w 1985 r. rozdano ponad 3000 komunii świętych. Był to wyraz zaangażowania religijnego parafian włączonych w budowę świątyni. Następna procesja Bożego Ciała zgromadziła już 9 tys. ludzi. Katechizację prowadzono zarówno w salkach kościoła parafialnego jak i na budowie. 20 VI 1985 ks. Proboszcz Franciszek Szydłowski obchodził 20 rocznicę święceń kapłańskich w kaplicy na budowie. Licznie zebrani szczecinianie wyrazili mu wdzięczność za trud budowania świątyni, bowiem obok kaplicy stały już mury kościoła; do wykończenia pozostawał strop świątyni. Wykonano już w całości: instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, telekomunikacyjną, ciepłowniczą zewnętrzną i centralnego ogrzewania wewnątrz. Ksiądz proboszcz dziękował wiernym za zaangażowanie, a Bogu za łaskę, że w niespełna cztery lata powstała nowa świątynia.(..)
Patrząc z perspektywy czasu na początki przyszłego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego trzeba podkreślić ogromne zaangażowanie, ofiarność i zapał parafian zarówno tych ze „starej” parafii, jak z osiedla Książąt Pomorskich w tworzeniu tego wielkiego dzieła. Dziękować trzeba Bożej Opatrzności, że w tak trudnym czasie – niepokojów społecznych i stanu wojennego powstała świątynia – mająca stać się szczególnym miejscem kultu miłosierdzia i dobroci Bożej.”
źródło: strona parafialna
źródło zdjęć: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Church_of_the_Divine_Mercy_in_Szczecin
https://www.facebook.com/sanktuarium.milosierdzie.szczecin/photos