„Historia Matki Bożej z El Cisne:

Hiszpanie skolonizowali ten obszar w 1548 r. i nazwali go El Cisne (łabędź). W 1594 r. susza i plaga szczurów zniszczyły uprawy w regionie. Zagrożeni wyginięciem tubylcy zdecydowali się na emigrację w poszukiwaniu lepszej ziemi. Jednak zanim to nastąpiło, Najświętsza Maryja Panna ukazała się tubylczej kobiecie i wszystko się zmieniło.

Kobieta wyprowadzała owce na pastwisko, gdy spotkała Panią uwieńczoną pachnącymi różami, która została z nią, rozmawiając o Bogu, podczas gdy stado się pasło. „Zaufaj mi, ponieważ zamierzam ci pomóc i cię chronić, abyś nigdy więcej nie była głodna. Tutaj chcę ci pomóc. Zbuduj w tym miejscu kapliczkę, w której zawsze będę z tobą” – powiedziała Pani.

Ludzie zbudowali kościół, a deszcze spadły. 12 października 1594 r. jest czasem podawany jako data objawienia, czasem jako koniec suszy. (12 października, święto Virgen del Pilar, od dawna jest świętem maryjnym w krajach hiszpańskojęzycznych.)

Tubylcy z El Cisne zamówili posąg u Diego de Roblesa z Quito, znanego już z wizerunku Matki Boskiej z Quinche, innej popularnej ekwadorskiej Matki Boskiej z rdzennymi więzami. Wyrzeźbiona z dębu statua Matki Bożej Łabędziej, „La Churona”, ma 26 cali wysokości, trzyma Dzieciątko w lewej ręce i berło w prawej. Posąg został kanonicznie koronowany 8 września 1930 r.

Nowe sanktuarium, którego budowę rozpoczęto w 1934 r., zostało poświęcone 12 sierpnia 1979 r. w obecności licznego rzeszy duchownych i urzędników regionalnych.”

źródło tekstu: https://thecatholictravelguide.com/destinations/ecuador/el-cisne-ecuador-our-lady-of-el-cisne/

źródło zdjęć: https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g644406-d9565935-Reviews-Basilica_de_la_Virgen_El_Cisne-Loja_Loja_Province.html

oraz https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Virgen_del_Cisne.png

Media

Address & Contact

Our Address

4HXF+P8R, El Cisne, Ekwador