Według legendy, w 352 roku papież Liberiusz i patrycjusz rzymski Jan mieli tej samej nocy taki sam sen – we śnie ujrzeli Matkę Bożą, która powiedziała im, że w miejscu, w którym tego lata spadnie śnieg mają zbudować kościół. Śnieg spadł w nocy z 4 na 5 sierpnia 352 roku – w samym środku upalnego lata – na wzgórzu Eskwilińskim. Papież, zgodnie z życzeniem Maryi, w obecności ludu wytyczył na tej górze zarys przyszłego kościoła.

Budowa kościoła rozpoczęła się jednak dopiero 80 lat później, bo w 432 roku. Rozpoczęcie prac zlecił papież Sykstus III. Przy budowie kościoła wykorzystano kolumny świątyni Junony – opiekunki rodzących kobiet, która wcześniej znajdowała się na wzgórzu. W świątyni umieszczono obraz Matki Bożej Śnieżnej.

it_rzym14_2076_518x774Bazylika jest przede wszystkim mocno związana z tradycjami bożonarodzeniowymi, tu znajdują się jedne z pierwszych w sztuce sakralnej sceny betlejemskie. Przy niej istniało także oratorium z betlejemską grotą z kawałkami skał przywiezionych z miejsca narodzenia Chrystusa – dlatego zwana była często „rzymskim Betlejem”. Tutaj także pod ołtarzem głównym znajdują się relikwie żłóbka Pana Jezusa. Historia relikwii żłóbka otoczona jest wieloma niewyjaśnionymi tajemnicami. Początkowo znajdowały się w ołowianej skrzynce, później w srebrnej, ozdobionej płaskorzeźbami. W latach 1848-1849 relikwiarz zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Za pontyfikatu Piusa IX został odnaleziony i przeniesiony do krypty pod ołtarzem głównym. W okresie Bożego Narodzenia relikwiarz wystawiany jest przed ołtarz główny.

 

Media:

Bazylikę można zwiedzić online pod adresem:

http://www.vatican.va/various/basiliche/sm_maggiore/vr_tour/index-en.html

Adres

Nasz Adres:

Piazza di S. Maria Maggiore, 42, 00100 Roma RM, Włochy

Telefon: