Bazylika Mniejsza Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie Śląskim

Bazylika Mniejsza Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie Śląskim posiada wielowiekową Figurę Matki Bożej Strażniczki Wiary. Według oficjalnej strony internetowej najnowsze badania potwierdzają, że jest to najstarsza, drewniana (lipowa) figura NMP w Polsce o czym można się przekonać z poniższego filmiku:

 

„Dawne kroniki podają, že przez Bardo przejeżdżała księżniczka czeska Dąbrówka, żona Mieszka I, a wraz z nią pierwsi misjonarze. Prawdopodobnie tym szlakiem do Polski przybył św. Wojciech, by podjąć misję wśród pogańskich Prusów. Przez Bardo i Niemczę pielgrzymował biskup Bambergu, św. Otto, z misją na Pomorze Szczecińskie. W maju 1471 r. Przejeżdżał tędy Władysław Jagiełło, udający się do Pragi na koronację.
Kiedy w 1598 r ulewne deszcze nawiedziły Bardo, miastu groziło zalanie. Miejscowy proboszcz zebrał wiernych w kościele i przed cudowną figurą Maryi modlił się z nimi o ratunek. Wtedy wody wezbranej Nysy popłynęły nowym korytem, a wdzięczni za ocalenie mieszkańcy obiecali, że każdego roku urządzać będą dziękczynną pielgrzymkę na Górę Bardzką. Początkowo odbywała się ona we wtorek po Wielkanocy, dziś jest organizowana w pierwszą niedzielę maja.
Jednym z większych wydarzeń w historii sanktuarium w Bardzie Śląskim byt udział w odpuście Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny kardynała Stefana Wyszyńskiego. 15 sierpnia 1959 r. zgromadziło się ponad 150 tys. Wiernych. Podczas obchodów tysiąclecia państwa polskiego w 1966 r przeprowadzono uroczystą koronację figury Matki Bożej Bardzkiej. Aktu koronacji dokonał arcybiskup Bolesław Kominek w asyście 10 biskupów, 500 księży, 600 sióstr zakonnych oraz 150 tys pielgrzymów z Dolnego Śląska, a także Niemiec, Czech i Moraw. Dwadzieścia lat później do Barda pielgrzymowali wierni z 28 diecezji, łącznie – 200 tys. Osób zebranych w ponad 4 tys. grup pielgrzymkowych. Wtedy zapoczątkowano także coroczną pielgrzymkę nauczycieli i wychowawców. Od 1900 r. Do dziś pielgrzymów przyjmują ojcowie redemptoryści.”

tekst źródłowy: „Najsłynniejsze miejsca pielgrzymowania”

Niedaleko Sanktuarium znajduje się Droga Krzyżowa, Źródełko Maryi, któremu przypisywane są właściwości lecznicze, ruchoma szopka oraz Muzeum Sztuki Sakralnej. Wierni mogą też wejść pod górę do Białego Krzyża na którym zrobiono punkt widokowy.

Adres

Nasz Adres:

Plac Wolności 5, 57-256 Bardo