The Basilica of the National Shrine of the Immaculate Conception

Bazylika w Waszyngtonie jest największym kościołem katolickim w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Północnej oraz jedną z największych świątyń na świecie. Poświęcona została patronce Stanów Zjednoczonych – Najświętszej Maryi Pannie i Jej Niepokalanemu Poczęciu. Bazylika narodu, nazywana także Kościołem katolickim w Ameryce, wyznaczona została jako najważniejsze  narodowe sanktuarium modlitwy i pielgrzymki przez Konferencję Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych.

Początki prac nad budową sięgają 1913r., gdy biskup Tomas Shahan, Rektor Katolickiego Uniwersytetu Ameryki przedstawił papieżowi Piusowi X projekt budowy sanktuarium. Po zakończeniu projektów, 23 września 1920r. kardynał James Gibbons, arcybiskup Baltimore, położył kamień węgielny pod budowę świątyni. Wielki Kryzys i II Wojna Światowa opóźniły budowę, prace zostały wznowione w 1954r. 20 listopada 1959r. nastąpiło poświęcenie świątyni, natomiast 12 października 1990r. papież Jan Paweł II podniósł ją do rangi bazyliki.

Obecnie wybudowana w stylu bizantyjko-romańskim bazylika składa się z Krypty i Górnego (Głównego) Kościoła oraz 70 kaplic i oratoriów, łączących wiele kultur i tradycji narodu amerykańskiego. Na terenie sanktuarium odbywają się cały rok specjalne msze św., nabożeństwa, pielgrzymki, a w czasie wakacji także koncerty.

Na stronie sanktuarium można odbyć wirtualną wycieczkę po świątyni: http://www.nationalshrine.com/site/c.osJRKVPBJnH/b.5842239/k.A7C7/Virtual_Tour_360.htm

(źródło: http://www.nationalshrine.com/ )

Adres

Nasz Adres:

400 Michigan Avenue, Northeast Washington, D.C. 20017

Telefon: