Bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej – barokowa bazylika znajdująca się w Wambierzycach. Wybudowana została w latach 1715 -1723. W roku 1936 papież Pius XI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

Obecna bazylika stoi na wzgórzu, gdzie w XII wieku w niszy wysokiego drzewa umieszczono figurkę Matki Boskiej. Według kronik w 1218 roku ociemniały Jan z Raszewa odzyskał w tym miejscu wzrok. Po tym zdarzeniu do Wambierzyc zaczęło podróżować wielu pielgrzymów. Wkrótce pod drzewem z figurką postawiono ołtarz, a po bokach lichtarz i chrzcielnicę. W 1263 roku na wzgórzu powstał drewniany kościół.

W 1512 roku Ludwik von Panwitz wzniósł większą świątynię wybudowaną z cegły. Został on jednak zrujnowany podczaswojny trzydziestoletniej. W latach 1695-1711 wybudowano nowy kościół, który jednak szybko zaczął się walić i został rozebrany w 1714 roku. W latach 1715-1723 powstała kolejna świątynia wybudowana przez hrabiego Franciszka Antoniego von Goetzena, która przetrwała do dziś.

W 1936 roku papież Pius XI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. 17 sierpnia 1980 roku kardynał Stefan Wyszyńskidokonał koronacji figurki Matki Bożej nadając jej tytuł Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

 

Prezbiterium jest oddzielone od nawy kratą. Ołtarz główny jest dziełem Karla Sebastiana Flackera. W centrum znajduje się rzeźba Madonny z Dzieciątkiem adorowana przez dwa anioły. Figurka wykonana z drewna lipowego ma 28 cm. Pochodzi z końca XIV w.

W nawie po stronie południowej znajduje się barokowa ambona, dzieło Flackera z 1723. Jest ona ilustracją hymnuMagnificat. Ambonę wieńczy postać Ducha Świętego, poniżej widnieje Madonna w otoczeniu aniołów. Na baldachimie siedzą personifikacje kontynentów: Ameryki, Europy, Azji i Afryki. Na korpusie znajdują się rzeźby czterech ewangelistów. We wnękach prezbiterium umieszczono ołtarze pochodzące z XIX w. Od wschodu są to ołtarze: św. Jana Nepomucena, św. Walentego, św. Anny, św. Józefa i św. Antoniego. Ponad drzwiami na ścianie północnej wiszą obrazy św. Jadwigi Śląskiej, św. Otylii i św. Apolonii, a na ścianie północnej św. Jana Sarkandra, św. Franciszka Ksawerego i św. Karola Boromeusza.

Msze święte:

  • Niedziele i święta nakazane: godz.: 7.30, 9.00, 11.00, 18.00,  a w sezonie (od maja do września) dodatkowo o godz. 12.30
  • Dni powszednie: godz. 7.00 i 18.00 oraz według potrzeb pielgrzymów.
  • W tygodniu od maja do końca wrześnie Msza św. dla pielgrzymów o godz. 11.00.
  • W każdą środę wieczorna Msza św. w intencji ofiarodawców i dobrodziejów Sanktuarium.
  • W każdą sobotę o godz. 17.30 nowenna do Wambierzyckiej Królowej Rodzin oraz wieczorna Msza św. w intencjach polecanych podczas nowenny.

Nabożeństwa: o godz. 17.30 nabożeństwa majowe, czerwcowe, październikowe, w pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca.

APELE MARYJNE Z ILUMINACJĄ BAZYLIKI:

Od początku maja do końca września w piątki, soboty i niedziele o godz. 21.00.
Zawsze istnieje możliwość zamówienia iluminacji na żądanie.

GŁÓWNE UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE:

31 maja – Nawiedzenie NMP (oraz niedziela po uroczystości)
15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP
8 września – Narodzenie NMP

Media

Adres

Nasz Adres:

Pl. Najświętszej Marii Panny 11 57-420 Wambierzyce

Telefon: