Arcibasilica Papale del SS.mo Salvatore e dei Santi Giovanni Battista ed Evangelista al Laterano

Pełna nazwa brzmi: Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie. Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata. Bazylika św. Jana na Lateranie powstała w latach 314-318 na polecenie cesarza Konstantyna Wielkiego

„Z bazyliki Konstantyna nie pozostało wiele. Trzęsienia ziemi, pożary oraz przebudowy zatarły pierwotny wygląd kościoła. Zachowało się starożytne baptysterium, w którym papież miał ochrzcić cesarza. Sam budynek został jednak gruntownie przebudowany w następnych wiekach (V i XVII wiek). W kaplicy św. Jana Ewangelisty można obejrzeć mozaiki z V wieku.

Legenda głosi, że w IV wieku matka cesarza święta Helena, przywiozła do Rzymu schody, na których ubiczowano Chrystusa. Papież Sykstus V doprowadził je do kaplicy Sancta Sanctorum (po drugiej stronie ulicy), gdzie zgromadził najważniejsze relikwie chrześcijaństwa. Waga tej relikwii jest tak duża, że wierni zobowiązani są do pokonywania 28 stopni na kolanach. Po przebyciu tej pokutniczej drogi pielgrzymi trafiają do wspomnianej wcześniej kaplicy.”

źródło: https://www.podrozepoeuropie.pl/arcybazylika-sw-jana-na-lateranie-rzym/

Bazylika posiada pięć naw i zbudowana została na planie krzyża łacińskiego. Klasycystyczna fasada została zaprojektowana przez Alessandra Galilei kryje za sobą charakterystyczny dla wczesnochrześcijańskich bazylik kryty przedsionek (narteks). Na piętrze fasady mieści się galeria, z której papież błogosławi pielgrzymów podczas święta Wniebowstąpienia Pańskiego. Wnętrza są w dużej mierze dziełem Francesco Borrominiego, który chciał zburzyć starą bazylikę i na jej gruzach wznieść nową, ale nie pozwolił mu na to papież Innocenty X.

Ołtarz główny został osłonięty przez gotycki baldachim wykonany w 1367 r. podczas pontyfikatu Urbana V. W części górnej baldachimu umieszczone zostały czaszki św. Piotra i Pawła. Przy ołtarzu głównym Msze Św. może celebrować tylko papież i tylko w Wielki Czwartek.

W bazylice znajdują się również grobowce 23 papieży.

Media

Adres

Nasz Adres:

Piazza di S. Giovanni in Laterano, 4, 00184 Rzym, Włochy