Basilica Papale di San Pietro in Vaticano

Bazylika została zbudowana w latach 1506-1626 na miejscu starszej bazyliki z 324 r. wczesnochrześcijańskiej, która zgodnie z tradycją stoi na grobie pierwszego papieża św. Piotra. Grób św. Piotra znajduje się pod głównym ołtarzem. Świątynię zaprojektował Donato Bramante i budowali ją najwybitniejsi artyści renesansu i baroku, prace trwały ponad 120 lat. Jest to największa na ziemi świątynia chrześcijańska do której pielgrzymują wierni z całego świata. W Grotach Watykańskich umiejscowionych pod główną nawą bazyliki znajdują się groby 145 papieży pochowanych przy św. Piotrze oraz cenne dzieła sztuki i pamiątki po starej bazylice. Do dnia 1.05.2011 r. w bazylice znajdował się grób św. Jana Pawła II, ale po beatyfikacji został przeniesiony do kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra.

Świątynia stoi na placu o wielkości czterech hektarów, zamkniętym z dwóch stron przez półkoliste kolumnady, sprawiające wrażenie olbrzymich rozwartych w geście powitania ramion. Liczni pielgrzymi przybywają na spotkania z papieżem podczas audiencji generalnej oraz modlitwy Anioł Pański.

Kopuła Bazyliki

Kopuła bazyliki św. Piotra jest jedną z najbardziej znanych i największych kopuł świata. Jej powszechnie rozpoznawalna forma architektoniczna w dużej mierze odzwierciedla projekt genialnego Michała Anioła Buonarrotiego, który pracował nad jej konstrukcją do końca swego życia (1564 r.), ale zdołał ją wznieść jedynie do końca wysokości bębna, na którym czasza kopuły jest oparta. Ośmiuset robotników kierowanych przez architektów papieskich Giacomo Della Porta (1533/02) i Domenica Fontanę (1543/07), po dwudziestu dwóch miesiącach nieprzerwanej pracy zasklepiło kopułę. W czasie pontyfikatu Klemensa VIII Aldobrandini (1592-1605) ukończono budowę latarni, a kopuła została pokryta płytami ołowianymi. W 1593 roku na wierzchołku latarni umieszczono wielką pozłacaną sferę z brązu (2,5 m średnicy) zwieńczoną wysokim prawie sześciometrowym krzyżem.

Waga całkowita: około 14 000 ton;
Wysokość zewnętrzna (od poziomu placu do wierzchołka krzyża): 133,30 m;
Wysokość wewnętrzna (od podłogi bazyliki do sklepienia tzw. latarni): 117,57 m;
Średnica zewnętrzna: 58,90 m
Średnica wewnętrzna: 41,50 m

źródło na tema Kopuły Bazyliki: https://www.rzym.it/kopula-bazyliki-sw-piotra/

Media

Adres

Nasz Adres:

Watykan