Sanktuarium Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie jest jednym z najważniejszych miejsc w Ziemi Świętej. Potężna stożkowata kopuła zakończona kamienną latarnią o wysokości 57 m chroni relikwię – Grotę Zwiastowania. Bazylikę nawiedziło trzech papieży: Pawel VI, Jan Pawel Il oraz Benedykt XV.

Nazaret leży w północnej części Izraela. Jest największym miastem i zarazem stolicą administracyjną Okręgu Północnego. Obecnie Nazaret zamieszkuje głównie ludność pochodzenia arabskiego; miasto jest nieformalnym centrum izraelskich Arabów. To tu dzieciństwo i młodość spędził Jezus Chrystus, co opisali ewangeliści: św. Jan, św. Łukasz, św. Marek i św. Mateusz.

W dalekiej przeszłości miasto zapewne nie od grywało żadnej znaczącej roli i było raczej niewielką mieściną. Ale to właśnie w Nazarecie Maryję odwiedził archanioł Gabriel, a mały Jezus bosymi stopami biegał po zakurzonych drogach. Tutaj dokonały się tajemnice naszego zbawienia – zwiastowanie i wcielenie. Obecnie nad miastem góruje potężna bazylika Zwiastowania Pańskiego, zbudowana przez franciszkanów w latach 1960-1969. Zaprojektował ją włoski architekt Giovanni Muzio. Ogromny kościół stoi na ruinach wielu poprzednich budowli.

Ogromne wnętrze bazyliki Zwiastowania Pańskiego jest prawie puste. Sufit podtrzymują grube kolumny, a wąskie witrażowe okienka wpuszczają do środka niewiele światła. Ściany zdobi cykl malowideł o tematyce maryjnej. Można tu zobaczyć różne wizerunki Matki Bożej; w turbanie, kimonie czy afrykańskim stroju w jaskrawych barwach, a nawet o skośnych oczach.

W Grocie Zwiastowania znajduje się ołtarz z napisem Verbum caro hic fatum estSłowo stało się ciałem. Stoi on w miejscu, w którym archanioł Gabriel zwiastował Maryi narodzenie Jezusa. Liczne badania archeologiczne potwierdziły, ze już potomkowie jej rodziny w pierwszych wiekach chrześcijaństwa przekształcili zamieszkałą przez nią grotę w miejsce kultu.

Adres

Nasz Adres:

P72W+VX Nazaret, Izrael