Na pątniczym szlaku Ziemi Białostockiej, między Tykocinem a Knyszynem znajduje się Sanktuarium Maryjne w Krypnie ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Wizerunek powstał w XIII wieku i jest kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie.

Jak głosi jedna z wielu legend, obraz pojawił się na grubej lipie, pod którą leżała krypa, czyli czółenko przeznaczone do pojenia koni. Miejscowi postanowili przenieść cudowny wizerunek do pobliskiego kościoła w Knyszynie. Bezskutecznie – próbowali trzykrotnie i za każdym razem obraz powracał na ową lipę. W tym samym czasie proboszcz miał usłyszeć głos: Ja w Knyszynie nie będę, a pozostanę na zawsze w Krypnie. Był to wyraźny znak, by w miejscu znalezienia obrazu postawić kaplicę. Tak też się stało. Od tego miejsca i wydarzenia prawdopodobnie pochodzi nazwa miejscowości: najpierw „Krypka”, „Krypa”, a na początku XVI w. – „Krypno”.

Jednak zdaniem niektórych historyków obraz mógł być przechowywany w kościele lub na dworze Radziwiłłów w Knyszynie, skąd został przeniesiony do Krypna. Inni zaś twierdzą, że został ofiarowany do nowo wybudowanej fary knyszyńskiej w 1520 r. przez biskupa Erazma Ciołka – plebana goniądzkiego.

Dużo więcej wiadomo natomiast na temat kultu Cudownego Obrazu, który sięga końca XVI wieku. Kroniki mówią o licznych cudach i łaskach, jakie za sprawą Matki Bożej miały tu miejsce. Od tamtej pory przed Jej Oblicze przychodzą wierni i całe rodziny – ze swoimi problemami i prośbami, by prosić o wstawiennictwo i pocieszenie.

Cudowny obraz został uroczyście ukoronowany w 1985 roku przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Dokonał tego – na mocy zezwolenia i z błogosławieństwem papieża Jana Pawła II. Od tego czasu co roku we wrześniu organizowana jest do Krypna Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka Rodzin.

Szczególnie uroczyście obchodzone jest w krypniańskim sanktuarium święto Narodzenia Matki Bożej. Odprawiane jest wtedy w dniach 6-8 września 40-godzinne nabożeństwo z licznym udziałem pielgrzymów i duchowieństwa archidiecezji białostockiej. W tradycji pozostało nadal obchodzenie na kolanach z zapalonymi świecami ołtarza Matki Bożej w akcie zawierzenia.

Wizerunek Cudownego Obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem znajduje się w herbie Gminy Krypno.

Odpusty

  • Niedziela po 6 sierpnia – święto Przemienienia Pańskiego
  • 8 września – Uroczystość Narodzenia NMP, połączony z Czterdziestogodzinnym nabożeństwem
  • 25 listopada – św. Katarzyny Aleksandryjskiej, męczennicy

Główne pielgrzymki

Archidiecezjalna  Pielgrzymka Rodzin – sobota przed 8 września;
Archidiecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców – pierwsza sobota maja.

Obie pielgrzymki mają charakter pieszej wędrówki z Białegostoku i okolic, i kończą się Mszą św. o godz. 18:00.

Porządek Nabożeństw

Niedziele i święta:

  • Godzinki o NMP – godz. 7.30
  • Msze św.: godz. 8:00, 10:00, 12:00 i 18:00;

Dni powszednie: godz. 7:00, 18:00.
W każdą sobotę o godz. 18:00 Msza św. składkowa i Nowenna do Matki Bożej Pocieszenia z odczytaniem „Próśb i podziękowań”.
O łaskach otrzymanych za wstawiennictwem M.B. Krypniańskiej prosimy powiadomić kustosza sanktuarium. Niech one będą świadectwem opieki naszej Bożej Matki dla przyszłych pokoleń.

Adres

Nasz Adres:

19–111 Krypno Kościelne 29