Drugim sanktuarium, znajdującym się około trzystu metrów dalej, jest kościół Prymatu św. Piotra. To miejsce związane jest z relacją Ewangelii Janowej (21,1-23). Badania archeologiczne wydobyły na światło dzienne pozostałości kilku kościołów kolejno budowanych i niszczonych.

Pierwszy powstał na przełomie IV i V wieku w pobliżu schodów, wspomnianych przez Egerię. W V wieku został on odbudowany i wtedy skałę wznoszącą się w absydzie nazwano „Mensa Christi” (Stół Chrystusa) na pamiątkę tego, że na niej Jezus przygotował posiłek dla uczniów. W czasie najazdu perskiego i arabskiego kościół został zburzony. Odbudowano go na przełomie VII i VIII wieku i prawdopodobnie nazwano go kościołem „Dwunastu Tronów”. Jego pozostałością mogą być kolumny w kształcie serca, znajdujące się obecnie nad brzegiem jeziora. Kościół ten w czasach krzyżowców chylił się ku upadkowi. Odbudowany, został zburzony po zwycięstwie Saladyna w 1217 roku. W połowie XIII wieku znów odbudowano kościół ale został on zburzony przez Bajbarsa. Od tego czasu aż do roku 1933 nie było tu sanktuarium. Nowe, istniejące obecnie zbudowali franciszkanie, którzy nabyli teren rozciągający się od Tabghi do Kafarnaum W nim 5 stycznia 1964 roku przebywał papież Paweł VI, a 24 marca 2000 roku Jan Paweł II. Nieopodal kościoła znajduje się statua Chrystusa i klęczącego przed nim św. Piotra, wyznającego swoją miłość Chrystusowi. W roku 1982 zbudowano naprzeciw kościoła amfiteatr z ołtarzem dla celów liturgicznych.

Trzecie sanktuarium w Tabghdze było poświęcone nauczaniu Jezusa, a zwłaszcza Jego błogosławieństwom i Kazaniu na Górze. Znajdowało się ono u stóp góry, rozciągającej się nad Tabghą i Kafarnaum. Zbudowane w czwartym wieku wznosiło się ponad grotą. Przed którą Jezus miał nauczać. Pozostałości tego sanktuarium zostały odkryte w 1936 roku. Można je zobaczyć przechodząc z sanktuarium Rozmnożenia Chleba do sanktuarium Prymatu, znajdują się po drugiej stronie drogi.

źródło: „W Ojczyźnie Chrystusa”

Media

Warto przeczytać

Spełniona obietnica – Kościół Prymatu https://kosciol.wiara.pl/doc/492189.Spelniona-obietnica-Kosciol-Prymatu

Kościół Prymatu św Piotra – Tabgha Izrael http://avelinatravel.blogspot.com/2012/11/koscio-prymatu-sw-piotra-tabgha-izrael.html