Powstanie sanktuarium jest związane z przyrzeczeniem złożonym przez pewnego żołnierza w czasie wojen napoleońskich w Europie. Obiecał, że jeśli wróci cały i zdrowy, zrobi figurę Najświętszej Maryi Panny. To dlatego sanktuarium nosi imię Maryi Wspomożycielki. W roku 2007 jest obchodzona setna rocznica ukoronowania figury Matki Bożej. Sanktuarium jest mocno związane z Chorwacją, a zwłaszcza z sanktuarium Matki Bożej Bystrzyckiej (Marija Bistrica). Historia kościoła św. Wida sięga XV w. Z czasem do korpusu świątyni dobudowano kaplice: św. Antoniego Pustelnika (1772) oraz Maryjną – skrywającą cudowny obraz (1800).

Maria z Brezji jest swobodną kopią obrazu Łukasz Cranacha st. z katedry św. Jakuba w Innsbrucku, namalowaną w 1814 r przez Leopolda Layera (1752-1828) z Kranja. Niecodzienna jest geneza cudownego obrazu. W czasie zajęcia Kranjskiej przez wojska Napoleona artysta został skazany na długoletnie więzienie za podrabianie pieniędzy. W trakcie odbywania kary zaprzysiągł sobie, iż po wyjściu „na wolność” namaluje obraz poświęcony Marii, przeznaczony dla znanego już w tym czasie sanktuarium.

W krótkim czasie od umieszczenia dzieła w sanktuarium zaczęli do Brezji przybywać pielgrzymi, przyciągani informacjami o licznych cudach. W latach 1889-1900 powiększono kościół nadając mu neorenesansowy charakter. Od tego czasu sanktuarium opiekują się członkowie zgromadzenia franciszkanów, których klasztor którego klasztor znajduje się na północ od kościoła. W 1907 r. obraz został koronowany przez arcybiskupa Goricy i pierwszego słoweńskiego kardynała, Jakuba Missie.

W czasie okupacji franciszkanie wywieźli obraz i ukrywali go w klasztorach zgromadzenia poza Słowenią do 1947 r.

W 1988 r. Jan Paweł II podniósł kościół do godności bazyliki mniejszej. Ojciec Święty odwiedził sanktuarium 17 maja 1996 podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Słowenii. Po modlitwie przed obrazem wpisał do księgi gości: „Mario, wspomóż! Janez Pavel II”. Przed bazyliką stoi rzeźba Papieża projektu Stane Kolmana oraz interesująca rzeźba Świetej Rodziny. W budynku klasztoru znajduje się niewielkie muzeum z kolekcją wotywów, jasełek i galerią.

Obecnie Sanktuarium w Brezje przeżywa prawdziwy renesans.
Każdego roku świątynia odwiedzana jest przez coraz to większe rzesze pielgrzymów
i wiernych z całego kraju.Członkowie zgromadzenia franciszkanów przyjmują rok rocznie w Brezjach blisko 300 tys. pielgrzymów. Odpust 24 maja.

 

Media

Adres

Nasz Adres:

Brezje 72 4243 BREZJE SLOVENIA

Skontaktuj się