Braga i sanktuarium Bom Jesus do Monte często goszczą w programach pielgrzymek do Portugalii. Sanktuarium Bom Jesus do Monte w Bradze, które tak dokładne znajduje się kilka kilometrów od Bragi, w Tenões. Nie zawsze, choć często polskie pielgrzymki odwiedzają to sanktuarium i miejsce kultu, a zdecydowanie warto wybrać to miejsce, choćby tylko ze względu na to, że jest to jeden z najpopularniejszych widoków z Portugalii – do sanktuarium prowadzą słynne, blisko 116 metrowe monumentalne barokowo-rokokowe schody.

Gdybyśmy chcieli przetłumaczyć na język polski nazwę sanktuarium w Bradze, to Santuário do Bom Jesus do Monte znaczy dosłownie Sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry, a czasami w Portugalii jest ono również nazywane  Santuário do Bom Jesus de Braga. Zanim wybierzecie się na zwiedzanie Sanktuarium Bom Jesus do Monte w Bradzen polecamy zapoznać się z jego historią, opisem oraz sprawdzić informacje praktyczne, które mogą okazać się przydatne podczas zwiedzanie całego kompleksu.

Historia Sanktuarium Bom Jesus do Monte w Bradze

Portugalia posiada wiele wzgórz, z których część już od czasów najdawniejszych była używana w celach religijnych. Prawdopodobnie tak właśnie było ze wzgórzem, na którym mieście się Sanktuarium Bom Jesus do Monte w Bradze. Pierwsze wzmianki o kaplicy w tym miejscu pochodzą z roku 1373, kiedy to znajdowała się tam kaplica pod wezwaniem Świętego Krzyża, a która została przebudowana w wieku 15. i 16. W roku 1629 na miejscu kaplicy został wydudowany kościół dla pielgrzymów, który został dedykowany Dobremu Jezusowi. Kościół posiadał sześć kaplic, które były dedykowane Pasji Chrystusa.

Budowa obecnego Sanktuarium Bom Jesus do Monte w Bradze rozpoczęła się w roku 1722 pod patronatem arcybiskua Bragi – Rodrigo de Moura Telles. To właśnie w tym czasie wybudowana pierwszą część słynnych schodów, z kaplicami dedykowanymi Drodze Krzyżowej. Arcybiskup sfinansował częściowo również drugi segment słynnych schodów, które mają kształt zygzaku i są dedykowane pięciu zmysłom (wzrok, zapach, słuch, dotyk, smak), które symbolizuje pięć różnych fontann. Na końcu schodów znajduje się barokowy kościół wybudowany w roku 1725.

W kolejnych latach wybudowano trzy ośmioboczne kaplice na terenach za kościołem (na Terreiro dos Evangelistas). Znajdują się tam również cztery fontanny poświęcone czterem ewangelistom, które zostały ukończone w 1760 roku.

W latach 80. 18. wieku arcybiskup Gaspar z Bragancy zdecydował o dokończeniu schodów prowadzących do kościoła i dodania do nich trzeciego segmentu, a następnie wybudowania nowego kościoła. Stary kościół został rozebrany, a na jego miejscu wybudowana nowu kościół w stylu neoklasycystycznym według projektu architekta Carlosa Amarante. Budowa nowego kościoła rozpoczęła się w roku 1784, a w wieku 19. została całościowo ukończone jego wnętrze. Nowy kościół w Sanktuarium Bom Jesus do Monte w Bradze został konsekrowany w 1834 roku. W kolejnych latach tereny obok kościoła zostały zamienione w park, a w roku 1882, aby ułatwić dojazd do sanktuarium wybudowano windę Elevador do Bom Jesus, która była pierwszą windą na Półwyspie Iberyjskim, a która jest cały czas w użyciu.

Braga i jej sanktuarium – architektura oraz opis

Dolna część słynnych schodów z licznymi kaplicami i fontanną tworzy Drogę Krzyżową, środkowa część symbolizuje pięć zmysłów człowieka (po portugalska ta część nazywa się Escadaria dos Cinco Sentidos ), a ostatnia, najwyższa część to symbole trzech cnót: Wiary, Nadzieji i Miłości (Escadaria das Tres Virtudes po portugalsku). Pielgrzymi często pokonują schody na kolanach, przy czym po drodze spotykają program teologiczny wykładający sens materialnego świata z siłami duchowymi, a w tym samym czasie spotykają sceny męki pańskiej. Nowy kościół w Sanktuarium Bom Jesus do Monte w Bradze został wybudowany przez architekta Carlosa Amarante i był jednym z pierwszych neoklasycystycznych kościołów w całej Portugalii.

Media

Adres

Nasz Adres:

Confraria do Bom Jesus do Monte Monte do Bom Jesus 4715-056 Braga

Telefon: