Einsiedeln to najważniejsze w Szwajcarii sanktuarium maryjne. Tutaj w kościele zakonu benedyktynów znajduje się cudowna figurka Czarnej Madonny. Co roku oddaje jej cześćponad pół miliona pielgrzymów niemal z całego świata.

Malowniczo położony kościół przyciąga wzrok fasadą z dwiema wieżami o wys. 56 m, w których zamontowano 12 dzwonów. Plac przed kościołem otaczają arkady zdobione rzeźbami. Wnętrze świątyni jest pięknie ozdobione, głównie bogatymi rzeźbami i freskami. Nad świątynią wznosi się kopuła o wys. 30 m i średnicy 13,5 m. W ołtarzu znajduje się relikwiarz z czaszką św. Meinrada.

Centralnym punktem kościoła jest Kaplica Łask z czarnego marmuru. Powstała ona w XVII w. na miejscu skromnej kaplicy, w której św. Meinrad modlił się przed figurą Matki Bożej, którą otrzymał od Hildegardy, wnuczki Karola Wielkiego. Ta rzeźba spłonęła w 1465 r. Obecna figura pochodzi z połowy XV w. Od XVII w. datuje się zwyczaj ubierania jej w bogate szaty. Zaczernienie twarzy Madonny i Dzieciątka przypisuje się dymom ze świec, lamp oliwnych i pożarów. 15.08.1934 r. statuę ukoronowano.

15.06.1984 r. sanktuarium w Einsiedeln odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II.IMG_7202
Święty Meinrad urodził się ok. 800 r. Ten kapłan, a później także zakonnik-benedyktyn odnalazł w sobie powołanie do życia pustelnika. Gościnnego i ufnego eremitę w wieku 60 lat zamordowano. W miejscu jego kaplicy kanonik Eberhard ze Strasburga zgromadził okolicznych braci i utworzył zgromadzenie. Dzisiejsze sanktuarium powstało w miejscu pustelni i kaplicy świętego (niemieckie Einsiedelei oznacza pustelnię, stąd nazwa miejscowości).
Poniżej kościoła wypływa źródełko zwane fontanną Maryi. Czerpał z niego wodę św. Meinrad, a wierni od wieków piją ją wierząc w otrzymanie łask.

Herb klasztoru – dwa kruki, to pamiątka po legendzie, wg której oswojone kruki św. Meinrada wskazały sprawców jego zabójstwa.

Główna religijna uroczystość szwajcarskiej Czarnej Madonny przypada 15 sierpnia. 14 września miasto obchodzi Święto Cudownej Konsekracji Kościoła (tego dnia odbywa się wielka procesja). Co 5-7 lat teren przed sanktuarium staje się wielkim teatrem, gdzie wystawiany jest religijny dramat „Wielki teatr świata” Calderona de la Barca.

Media

Adres

Nasz Adres:

Kloster Einsiedeln, 8840 Einsiedeln, Szwajcaria