Rocamadour to średniowieczne miasto w środkowej Francji, usytuowane na malowniczym wysokim, blisko 400 metrowym pionowym wapiennym klifie. Z daleka
wygląda jakby było wręcz przyczepione do stromego urwiska.

Nazwa Rocamadour pochodzi od roc amator, co oznacza skałę Amadoura. Rocamdaour, można przetłumaczyć także jako :”Miłośnik skały” lub „Kochanek skały „.

Z Rocamadour związanych jest wiele legend, niestety bardzo pogmatwanych i zawiłych. Pierwsza, może najbardziej popularna mówi, że w 70 roku n.e. to dzikie, ustronne, miejsce upodobał sobie Zacheusz. Według legendy był mężem Weroniki, która otarła twarz Jezusowi w drodze na Kalwarię. Zacheusz, po śmierci żony Weroniki, wycofał się w dzikie, górzyste miejsce. Doprowadziły go tutaj anioły. Zacheusz, przybrał imię Amadour, zamieszkał w jaskini, zbudował kaplicę dla Najświętszej Marii Panny i umieścił posążek Czarnej Madonny, który sam wyrzeźbił. W XII wieku, w miejscu gdzie odnaleziono hipotetyczne ciało Amadoura, wybudowano niewielką kaplicę. W późniejszym czasie świątynia ta przekształcona została w sanktuarium w którym czczona była wyrzeźbiona przez Amadoura figura Czarnej Madonny. Rzeźba ta przedstawia Matkę Boską na tronie z Dzieciątkiem siedzącym na jej kolanach.

W czasach swojej świetności miejsce to oprócz licznych pielgrzymów odwiedzane było także przez takich dostojników jak papieże, biskupi cz królowie Angielscy i Francuscy.

sanctuaire-notre-dameKres świetności Rocamadour nastał na okres wojen religijnych jakie toczone były we Francji w drugiej połowie XVI wieku. Wtedy to hugenoci (francuscy protestanci) doszczętnie splądrowali i zniszczyli miejscowe sanktuarium, a ciało Amadoura spalili. Ocalał jedynie cudowny posążek Czarnej Madonny, który wykorzystany został dwa wieki później do odbudowy kaplicy oraz z sanktuarium. Miejsce stało się celem pielgrzymkowym. Znajduje się na szlaku św. Jakuba do Santiago de Compostela.

W Rocamadour znajduje się aż siedem kościołów. Dostanie się do nich jest możliwe dzięki windzie, umieszczonej w skale. Najważniejszym jest kościół Notre Dame, w którym znajduje się posążek Czarnej Madonny. Pątnicy, którzy nie chcą korzystać z możliwości wjazdu windą, na kolanach pokonują 216 schodów do sanktuarium, a chorzy modlą się tutaj o cudowne uzdrowienie.

86970667_oCzarna Madonna z Rocamadour słynie z cudownej mocy uzdrawiania chorych. Powstała nawet księga cudów, w której zebrane są cuda Matki Boskiej z Recomadour. Do sanktuarium dotrzeć można pokonując na kolanach  216 stopni, albo idąc zalesiona ścieżką od strony zamku.

Ośrodek religijny w Rocamadour skupia się wokół Sanktuarium Czarnej Madonny. Do najważniejszych miejsc w obiekcie należą: Bazylika Zbawiciela, znajdująca się w niej Kaplica Najświętszej Maryi Panny z drewnianą figurą Czarnej Madonny i grób św. Amadoura. Oprócz nich na stromym zboczu znajduje się w sumie aż siedem kościołów.
Sanktuarium Czarnej Madonny już w średniowieczu było ważnym punktem pielgrzymkowym zachodniego chrześcijaństwa. Otaczające ośrodek budynki powstały w XII wieku – do budowy wykorzystano naturalne ukształtowanie terenu, istniejące tu jaskinie, a także strome i wąskie skalne tarasy. Do kultu figurki powrócono w XIX wieku.
Figurka Czarnej Madonny należy do ośmiu cudownych posążków tego typu we Francji. Według wierzeń figurka ma potężną moc uzdrawiania chorych, istnieje nawet spis dokonanych przez Notre Dame de Rocomadour cudów. Do sanktuarium można dojść Wielkimi Schodami, które prowadzą z centrum miasta aż na dziedziniec.

Adres

Nasz Adres:

Sanctuaire Notre Dame de Rocamadour Rue de la Mercerie 46500 Rocamadour