Sanktuarium Matki Bożej Sameiro (lub Sanktuarium Sameiro i Niepokalane Poczęcie Mount Sameiro) znajduję się na obrzeżach miasta Braga w Portugalii.

Tym co przyciąga tu wielu pątników z całego kraju jest usytuowane na malowniczym wzgórzu (Monte Sameiro) monumentalne sanktuarium maryjne zwane Santuário de Nossa Senhora do Sameiro – eng. Sanctuary of Our Lady of Sameiro. z inicjatywy portugalskiego księdza Martinho António Pereira da Silva .

Świątynia ta wzniesiona została w XIX wieku (budowa rozpoczęła się 14 lipca w 1863 roku). Założycielem tej świątyni był wikariuszem Braga, Ojciec Martinho António Pereira da Silva (1812-1875), rodem z Semelhe, który w 1871 roku postawił na grzbiecie górskim, posąg Matki Bożej. Ta świątynia jest jedną z największych ośrodków kultu maryjnego w Portugalii, tuż po sanktuarium w Fatimie i Sanktuarium Matki Sovereign. Przed przednią częścią świątyni są imponujące i szerokie schody, na szczycie których są dwa wysokie filary zwieńczone wizerunkiem Maryi Panny i Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Matka Boża z Sameiro jest obrazem, który znajduje się na ołtarzu głównym Sanktuarium Sameiro.

Rzeźba wykonana w Rzymie i poblogosławiona przez Papieza Pio IX, posiada przepiekną i cenną korone ze złota, ważącą 2,5 kg i cenne kamienie; podarowana przez kobiety portugalskie włącznie z Królową D. Amélia de Orleães.
Braga to pierwsze portugalskie miasto, ktore dedykuje ten zabytek jako świadectwo radości ludu Bozego na ziemiach Świetej Maryji, z ogloszenia dogmatu o Niepokalanym Poczeciu 8 grudnia 1854 roku.
D. Jorge Ortiga, Arcybiskup Bragi, podkreślił rolę Naszej Pani w tym miejscu. W swoim liście pasterskim:
„I Bóg wybrał Maryje, żeby byla Matka Boga, wskazał jej obecność, która wzywa i zaprasza do przeróżnych inicjatyw prowadzacych zawsze do spotkania z Chrystusem, w Slowie i w Eucharystii.”

W 1982 roku miejsce to odwiedził w czasie pielgrzymki do Portugalii ówczesny papież Jan Paweł II.

Media

https://www.facebook.com/CONFRARIA-DE-NOSSA-SENHORA-DO-SAMEIRO-221788547892030/timeline/

Adres

Nasz Adres:

Santuário do Sameiro, Av. Nossa Sra. do Sameiro 44, 4715-616 Braga, Portugalia

Telefon: