Czym jest Sanktuarium w Fatimie, którego pełna nazwa brzmi Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, a które każdego roku odwiedzane jest przez miliony pielgrzymów i turystów z całego świata? Jakie budynki i atrakcje, jeśli tak to można nazwa, wchodząc w skład Sanktuarium w Fatimie? Od czego najlepiej zacząć zwiedzać fatimskie sanktuarium? W niniejszym tekście postaramy Wam się nakreślić, dlaczego Fatima stanowi główny w Portugalii dla pielgrzymek z całego świata oraz opiszemy w kilku słowach wszystkie najważniejsze budynki oraz instytucje, które wchodzą w skład w Sanktuarium w Fatimie.

Nie przypadkowo to właśnie Fatima jest opisana najbardziej szczegółowo na tej stronie. Mało jest programów pielgrzymek, w których to nie pojawia się Fatima. Śmiało również można napisać, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Portugalii wśród turystów z Polski – w końcu nie przypadkowo w większości obiektów znajdziemy również napisy w języku polskim. Co jest jednak najważniejsze w Sanktuarium w Fatimie? Polski turysta i pielgrzym jest zawsze bardzo miło widziany w tym miejscu, jak zresztą i w całej Portugalii.

Sanktuarium w Fatimie – jak powstało?

Fatimskie sanktuarium jest stosunkowo młodym sanktuarium w Portugalii – ma niespełna 100 lat, a mimo tego jest największym sanktuarium w całej Portugalii. Powstało ono tak dokładnie w Cova da Iria – jest to nazwa dolinki obok miasta Fatima, obecnie jednak słowem „Fatima” przyjęło się nazywać również tereny, na których leży sanktuarium. Cova da Iria była miejscem, gdzie trójka dzieci: Łucja dos Santos, Franciszek Marto i Hiacynta Marto, wypasali owce. Trójka dzieci, czyli trójka słynnych wizjonerów fatimskich.

To właśnie tej trójce między majem, a października 1917 roku, dokładnie 13 każdego miesiąca (z wyjątkiem sierpnia 1917 roku) objawiła się Matka Boża. Franciszek tylko widział Maryję, Hiacynta widziała i słyszała, a Łucja widziała, słyszała i rozmawiała z Matką Boską. Objawienia zakończyły się 13 października 1917 znakiem, który miał pozwolić uwierzyć wszystkim w objawienia, czyli słynnym Cudem Słońce. Podczas objawień fatimskich Matka Boska wezwała ludzkość przez postać trójki dzieci m.in. do modlitw za dusze grzeszników, nawrócenie się oraz nie obrażania Boga 13 lipca 1917, podczas trzeciego objawienia fatimskiego przekazała trójce dzieci przepowiednie, popularnie nazywane tajemnica fatimskimi, które do dnia dzisiejszego budzą wiele kontrowersji oraz sporów w okół tematu Fatimy.

Po zakończeniu objawień fatimskich powoli zaczęło powstawać największe obecnie sanktuarium i miejsce kultu w Portugalii. 28 kwietnia 1919 roku, na miejscu, gdzie rósł, na którym objawiała się Matka Boska, wybudowano Kaplicę Objawień, która w zmienionej formie stoi do dnia dzisiejszego i jest najważniejszym miejsce w całym Sanktuarium w Fatimie. 7 października 1953 roku ukończono budowę jednej z najbardziej charakterystycznych budowli w całej Fatimie, tj. Bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie.

Sanktuarium w Fatimie dziś

Fatima jednak zaraz po objawieniach stała się popularnym miejscem pielgrzymek, dlatego w latach 30. XX wieku wybudowano domy rekolekcyjne, które stanowiły schroniska dla pielgrzymów oraz osób chorych. Z roku na rok ruch pielgrzymkowy się nasilał, zaczęli przybywać w to miejsce już nie tylko Portugalczycy, ale osoby z całego świata. Obok obiektów wchodzących w skład obecnego sanktuarium w Cova da Iria zaczęło się rodzić nowe miasto nastawione na obsługę ruchu pielgrzymkowego. Jedną z ostatnich budowli dodanych do Sanktuarium w Fatimie jest potężna bryła Bazyliki Trójcy Przenajświętszej, która jest czwartą największą świątynią chrześcijańską na całym świecie, a która została wybudowana, by obsłużyć wzrastający ruch religijny.

Obecnie pod pojęciem: Sanktuarium w Fatimie, po portugalsku Santuário de Fátima, kryje się grupa katolickich budowli i struktur administracyjnych w Fatimie. Tak można najłatwiej opisać pojęcie sanktuarium fatimskiego. Najważniejsze obiekty i budowle wchodzące w skład Sanktuarium w Fatimie opisano poniżej. Każdego roku Fatimę odwiedza około 4 mln pielgrzymów z całego świata. Najwięcej osób przyjeżdża do sanktuarium w okolicach 13 maja i 13 października – z okazji rocznicy pierwszego i ostatniego objawienia fatimskiego. Obok sanktuarium powstał sprawnie działający ośrodek miejski z dobrym zapleczem hotelowym, gastronomiczny oraz turystycznym. Fatima jest również dobrze skomunikowana z resztą kraju – zarówno z północą, jak i Algarve na południu Portugalii, dzięki czemu dojazd do Sanktuarium w Fatimie nie stanowi żadnego problemu.

Sanktuarium w Fatimie – opis

Tak, jak wyżej napisaliśmy, najważniejszym miejsce w całym Sanktuarium w Fatimie, swoistym sercem tego miejsce jest Kaplica Objawień, po portugalsku Capelinha das Aparições. Powstała ona w roku 1919, a pierwszą mszę odprawiono w niej 13 października 1921 roku. Jest to miejsce bardzo skromne i proste. W roku 1982 zostało zadaszone drewnem pochodzącym z Syberii, z okazji wizyty Jana Pawła II w Fatimie podczas swojej dziękczynnej pielgrzymki. W Kaplicy Objawień odbywa się część uroczystości dla wiernych odwiedzających sanktuarium.

Tuż obok Kaplicy Objawień znajduje się Bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie (po portugalsku Basílica de Nossa Senhora do Rosário), która jest jednym z symboli całej Fatimy. To właśnie w niej znajdują się groby słynnych pastuszków – na prawo od ołtarza Franciszko Marto, a po lewej stronie Hiacynty Marto i Łucji dos Santos. Budowa bazyliki fatimskiej trwała w latach 1928-1953, a została ona wybudowana według projektu holendra Gerarda van Kriekena. Wstęp do Bazyliki Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie jest bezpłatny, a odbywa się w niej również część uroczystości fatimskich (nie, gdy jest remont).

Przed bazyliką, na wysokości Kaplicy Objawień, znajduje się pomnik przedstawiający Najświętsze Serce Pana Jezusa. Pomnik został postawiony w roku 1932, a postawiono go na studni, z której to woda miała mieć cudowne właściwości. Obecnie w tym miejscu znajduje się również źródełko, z którego każdy może bezpłatnie nabrać sobie wody. Idąc spod pomnik w kierunku południowym mijamy Dom Rekolekcyjny Matki Boskiej z Góry Karmel, gdzie działa również rektorat sanktuarium, by dotrzeć do pomnika, który przedstawia oryginalny fragment muru berlińskiego. Fragment, który znajduje się w szklanej gablocie ma 3,60 m wysokości i 1,20 m szerokości. Został on sprowadzony do Fatimy dzięki staraniom Portugalczyka mieszkającego w Niemczech, a postawiono go w tym miejscu, aby upamiętnić udział Matki Boskiej w obaleniu komunizmu.

Przeciwną stroną Placu Modlitwy od bazyliki zajmuje potężna budowla Kościoła Trójcy Przenajświętszej, który od 2012 roku nosi tytuł bazyliki mniejszej, więc oficjalna nazwa to Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Fatimie, po portugalsku Basílica da Santíssima Trindade. Budowla tej ogromnej świątyni, która może pomieścić ponad 9000 wiernych została rozpoczęta w roku 2004, a kamień węgielny pod budowę podarował Jan Paweł II  – był to fragment grobu św. Piotra. Obiekt został ukończony w roku 2007, a jego budowę w całości sfinansowano ze składek pielgrzymów i wiernych. W otoczeniu kościoła znajdują się pomniki wspomnianego papież Jana Pawła II oraz papieży Pawła VI i Piusa XII, a także biskupa José Alves Correia da Silva, któremu to Łucja wyjawiła m.in. treści tajemnic fatimskich.

Bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie

imagesKościół został zbudowany w miejscu, gdzie 13 maja 1917 troje pastuszków zobaczyło nagle błyskawicę, która ich przestraszyła. Gdy zebrali stado owiec i wracali do domu, ukazała im się Matka Boska nazwana później Matką Bożą Fatimską. Projekt kościoła wykonał holenderski architekt Gerard van Krieken. 13 maja 1928 arcybiskup Evory Manuel da Conceiçăo Santos poświęcił kamień węgielny pod budowę świątyni. Kościół konsekrowano 7 października 1953. W listopadzie 1954 papież Pius XII dekretem „Luce Suprema” nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. W bazylice znajdują się grobowce Franciszka i Hiacynty Marto oraz Łucji Santos. W witrażach kościoła przedstawiona została historia objawień maryjnych w Fatimie.

Sanktuarium przyciąga dużą liczbę pielgrzymów; każdego roku zjawia się ich ok. milion 13 maja i 13 października, w rocznicę początku i zakończenia objawień fatimskich. Ogółem bazylikę odwiedza rocznie ok. 4 milionów pielgrzymów.

 

Posąg Matki Bożej Fatimskiej5_Fatima-fot-Turismo-de-Lisboa-sm – dużych rozmiarów posąg Matki Bożej Fatimskiej (4,73m wysokości, waga 14 ton), stojący w niszy nad głównym wejściem do bazyliki, wyrzeźbił między 7 marca 1956 a 5 kwietnia 1958 we Włoszech amerykański dominikanin Thomas McGlynn (1906–1977). Przy pracy nad dziełem kierował się on wskazaniami Łucji Santos, która opisała mu dokładnie wygląd Maryi podczas objawień. Ostateczny efekt jest wynikiem ich współpracy. Sam posąg został przekazany 13 maja 1958 dla Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej jako dar katolików amerykańskich.

Posąg Matki Bożej Fatimskiej przypomina treść orędzia odnoszącą się do nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi, do którego Matka Boska nawiązywała podczas trzech pierwszych objawień w Cova da Iria oraz w objawieniach w Pontevedra: nabożeństwo pięciu pierwszych sobót, poświęcenie Rosji i triumf jej Niepokalanego Serca

Sanktuarium w Fatimie – godziny

Nie ma dnia, by nie działo się coś w fatimskich sanktuarium – każdego dnia odprawiane są m.in. msze, udzielane sakramenty lub odmawiane różańce. Udział we wszystkich uroczystościach jest bezpłatny. Rozpiska godzinowa mszy i innych wydarzeń w Sanktuarium w Fatimie jest zmienna i zależy nie tylko od miesiąca w roku, ale również dnia. Pamiętajmy jednak, że harmonogram jest zmienny. Będąc jednak w samym już sanktuarium nie ma żadnych problemów, aby zasięgnąć informacji, gdyż wszystkie informacje są przekazywane w jasny i czytelny sposób.

Transmisja z Sanktuarium w Fatimie

W Kaplicy Objawień, pod drewnianym zadaszeniem, zamontowana jest kamera, która oferuje widok 24h na dobrę, siedem dnia w tygodniu, 365 dni w roku, na to, co dzieje się w sercu fatimskiego sanktuarium. Podgląd i transmisja jest zawsze bezpłatna, dostępna przez całą dobę. Dzięki temu można nie tylko śledzić bieżące wydarzenia w Sanktuarium w Fatimie, ale również samodzielnie uczestniczyć w odprawianych uroczystościach. Przejdź to transmisji na żywo z Fatimy:

Historia i rozwój sanktuarium fatimskiego

Historia Fatimy rozpoczyna się w 1916 roku, by po nie całych 100 latach Fatima była znana każdemu wyznawcy chrześcijaństwa na świecie. Wcześniej mało, kto poza Portugalią, a nawet w samej Portugalii słyszał o Fatimie lub dolinie Cova da Iria. Dzisiaj? Sanktuarium w Fatimie to największe i najpopularniejsze miejsce kultu w całej Portugalii, które przyciąga każdego roku około 4 mln pielgrzymów, wiernych i turystów z całego świata.

Jaka jednak jest historia Fatimy, co wydarzyło się w 1916 roku i jak rozwijał przebieg tego miasta, a wcześniej miasteczka, a nawet wioski, jak nazywają ją niektórzy? Zapraszamy do zapoznania się z historią Fatimy i jej sanktuarium, by dowiedzieć się więcej i lepiej móc zrozumieć,  dlaczego Fatima jest taka popularna. Niniejszy tekst prezentuje linię czasu, na której przedstawiono najważniejsze daty dla sanktuarium w Fatimie – od początku, aż w przyszłość, gdyż pozwoliliśmy sobie  wyjść, aż do roku 2017. Dlaczego?

Fatima historia – początki

 • 1916 | Między wiosną, a jesienią 1916 roku trójce dzieci – Łucji dos Santos, Franciszkowi Marto i Hiacyncie Marto objawia się Anioł pokoju . Jest to swoiste przygotowanie wizjonerów na nadejście Matki Boskiej.
 • 1917 | Od 13 maja do 19 października, każdego miesiąca dnia 13. trójce pastuszków objawia się Matka Boska. Objawienia zakończone zostają Cudem Słońca. Podczas objawień Matka Boża przekazuje trójce wizjonerów trzy tajemnice fatimskie.
 • 3 kwietnia 1919 | Umiera Franciszko Marto w swoim domu w wiosce Aljustrel
 • 29 kwietnia 1919 | Rusza budowa Kaplicy Objawień w miejscu, w którym trójce pastuszków objawiła się Matka Boska
 • 19 kwietnia 1920 | W Lizbonie umiera Hiacynto Marto. Tym samym jedynym żyjącym świadkiem objawień fatimskich pozostaje Łucja
 • 13 maja 1920 | W Kaplicy Objawień zostaje postawiona figurka Matki Boski Fatimskiej
 • 13 października 1921 | W Kaplicy Objawień odbywa się pierwsza msza święta

Rozwój sanktuarium w Fatimie

 • 3 maja 1922 | Biskup diecezji Leira wydaje dekret, by rozpocząć badania nad objawieniami fatimskimi
 • 13 maja 1928 | Rozpoczyna się budowa Bazyliki Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie
 • 13 października 1930 | Kościół ogłosił wizje pastuszków za godne wiary i zezwolił oficjalnie na kult Matki Boskiej z Fatimy
 • 13 maja 1942 | W Fatimie gromadzi się kilkanaście tysięcy osób, by uczcić 25. lecie objawień fatimskich
 • 13 maja 1946 | Legat papieski kardynał Masella koronuj  figurę Matki Boskiej Fatimskiej
 • 7 października 1957 | Zostaje konsekrowana Bazylika Matki Boskiej Różańcowej
 • 12 listopada 1954 | Papież Pius XII nadaje fatimskiemu kościołowi tytuł bazyliki mniejszej
 • 13 maja 1967 | Fatimę odwiedza papież Paweł VI w 50. rocznicę objawień fatimskich, by prosić o pokój na świecie
 • 19 wrzesień 1977 | Fatimie zostaje nadany tytuł miasta
 • 13 maja 1982 | Fatimę odwiedza Jan Paweł II w swojej pielgrzymce dziękczynnej. Zostaje zmieniona z tej okazji Kaplica Objawień
 • 12-13 maja 1991 | Do Fatimy po raz drugi przyjeżdża Jan Paweł II
 • 13 sierpnia 1994 | Zostaje odsłonięty fragment Muru Berlińskiego
 • 13 lutego 2005 | Zmarła Łucja dos Santos, ostatnia z trójki pastuszków

Fatima – dzisiaj i jutro

 • 12 października 2007 | Ukończono budowę i konsekrowano kościół Trójcy Przenajświętszej w Fatimie
 • 19 czerwca 2012 | Kościołowi Trójcy Przenajświętszej zostaje nadany tytuł bazyliki mniejszej
 • 2017 | 100. rocznica objawień fatimskich, do których przygotowania trwają od 2012 roku.

Objawienia fatimskie

Objawienia fatimskie miały miejsce od 13 maja do 13 października roku 1917 na małym skrawku ziemi należącym do rodziny Łucji – jednej z trójki dzieci, którym objawiła się Matka Boska. Dziś na miejscu objawień fatimskich stoi potężne Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, jednak wcześniej były to łąki, na których pastuszkowie wypasali owce. W roku 1917 Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi objawiła się Maryja, a na podstawienie objawień fatimskich powstało jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Europie.

W niniejszym tekście przedstawiono treści wszystkich objawień Matki Boskiej w Fatimie oraz objawień Anioła Pokoju, które poprzedziły słynne objawienia. Znajduje się tutaj opis każdego objawienia wraz z jego interpretacją. Zrozumienie treści objawień fatimskich i ich przesłania jest jedną z kluczowych spraw to zrozumienia sensu istnienia sanktuarium, dlatego poświęcono im tyle czasu oraz miejsca. To właśnie podczas objawień fatimskich Maryja przekazała treści trzech tajemnic fatimskich, które budzą emocje do dnia dzisiejszego.

Pastuszkowie z Fatimy

Matka Boska, a wcześniej Anioł Pokoju, objawił się trójce dzieci z małej wioski Aljustrel, która leży ok 15 minut od centrum Fatimy – Łucji, Hiacyncie oraz Franciszkowi. Co jest ważne, a warto podkreślenia: Franciszek widział Maryję, lecz Jej nie słyszał,  Hiacynta widziała Matkę Boską i słyszała, a  Łucja widziała, słyszała i rozmawiała z Maryją.

 •  Łucja do Santos z Fatimy

Łucja dos Santos (również Lúcia Santos lub Lúcia de Jesus dos Santos OCD) urodziła się 22 marca 1907 w Aljustrel, a zmarła 13 lutego 2005 w Coimbrze. Była najstarszą z całej trójki, której objawiła się Matka Boska. Po objawieniach w roku 1925 wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Doroty, a w roku 1948 przeniosła się zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Coimbrze. Tam również przyjęła imię siostry Marii Łucji od Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi.

13 maja 1967, gdy papież Paweł VI udał się z jednodniową pielgrzymka do Fatimy spotkał się wtedy z siostrą Łucją, która drugi miała wtedy okazję odwiedzić rodzinną miejscowość drugi raz od czasu jej opuszczenia w roku 1921, a jednocześnie pierwszy raz spotkała się z Ojcem Świętym.  Po raz kolejny pojawia się w Fatimie 13 maja 1983, gdy spotyka się ze św. Janem Pawłem II, w kolejnych latach spotka się z nim jeszcze kilka razy. Łucja zmarła 13 lutego 2015 w Coimbrze. Dokładnie w trzecią rocznicę śmierci Łucji dos Santos papież Benedykt XVI rozpoczyna proces beatyfikacyjny Łucji. Łucja zostawiła pochowana w Bazylice Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie.

 • Hiacynta Marto

Hiacynta Marto (port. Jacinta Marto) urodziła się 11 marca 1910 w Aljustrelu, a zmarła 20 lutego 1920 w Lizbonie. Siotra Franciszka Marto oraz kuzynka Łucji dos Santos. Była córką Manuela i Olimpii Marto, a w momencie objawień miała 7 lat. Była żywa i ruchliwa, a objawienia Matki Boskiej Fatimskiej wzbudziły w niej głęboką litość nad duszami grześników i sprawiły jeszcze gorętsze modlitwy w intencji grzeszników. Hiacynta Marto zmarła w Lizbonie po długiej chorobie. Swoje cierpienia ofiarowała właśnie za nawrócenie grzeszników oraz pokój na świecie.

Od 1 maja 195 roku jej ciało spoczywa w specjalnym grobowcu w Bazylice Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie. Proces beatyfikacyjny zarówno Hiacynty, jak i jej brata Franciszka, trwał w latach 1952-1979. 13 maja 2000 papież Jan Paweł II dokonał ich beatyfikacji. Ciekawostką jest to, że Hiacynta jest najmłodszym beatyfikowanym dzieckiem, które nie zginęło śmiercią męczeńską.

 • Franciszek Marto

Franciszek Marto urodził się 11 czerwca 1908 roku w Aljustrel, a zmarł 4 kwietnia 1919 również w Aljustrel. Brat Hiacynto Marto, jeden z trójki pastuszków, którym objawiła się Matka Boska i Anioł Pokoju. Jak wspomina Łucja dos Santos Franciszek był osobą bardzo spokojną, opanowaną i odważną. Od najmłodszych lat był bardzo uczciwy i religijny. W domu zajmował się, podobnie, jak siostra, wypasaniem owiec i pomocą w gospodarstwie.

Naukę w szkole podstawowej rozpoczął w październiku 1917 roku, do której to uczęszczał 2 lata, aż do swojej śmierci. We wrześniu 1918 roku Europę nawiedziła pandemia grypy, popularnie nazywanej „hiszpanką”. Cała rodzina Marto zachorowała na tą chorobę. Franciszek zachorował na zapalenia płuc spowodowane pośrednio przez grypę. Zmarł w rodzinnym domu 4 kwietnia 1919, wcześniej, bo w marcu na swoją gorąco prośbę przyjął I komunię św. Beatyfikowany przez Jana Pawła II 13 maja 2000 roku. Od roku 1951 jego ciało spoczywa w Bazylice Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie. W wiosce Aljustrel można oglądać łóżko, w którym zmarł Franciszek.

Objawienia Anioła Pokoju w Fatimie

Słynne objawienia Matki Boskiej Fatimskiej w roku 1917 były poprzedzone trzema objawieniami Anioła Pokoju, czasami nazywanego Aniołem Portugalii, które miały miejsce w roku 1916. Anioł objawił się opisywanej wyżej trójce dzieci, a jego przybycie miało być duchowym przygotowaniem pastuszków na nadejście Maryi i przekazanie im cudu objawień fatimskich. Objawienia Anioła Pokoju miały miejsce od wiosny do jesieni 1916 roku, jednak jak wspomina Łucja miały je poprzedzić jeszcze inne objawienia z roku 1915, jednak wtedy Łucja oraz towarzyszące jej osoby – Teresa Matias, Maria Rosa Matias i Maria Justina z wioski Casa Velha – nie rozmawiały z aniołem, ani nie rozpoznały objawienia.

 • PIERWSZE OBJAWIENIA ANIOŁA POKOJU

Po raz pierwszy Anioł Pokoju objawił się trójce dzieci wiosną 1916 roku, w pobliżu groty Loca do Cabeco, która znajduje się w skalistym wzgórzu, bardzo blisko wioski Aljustrel.  Anioł miał się objawić około południa, przybył on ze wschodu. Tak wspominają postać Anioła dzieci: „postać młodzieńca, 14 lub 15-letniego, o niezwykłej urodzie. Był on bielszy niż śnieg i przeźroczysty jak szkło, przez które przenikają promienie słoneczne” (według wspomnień Łucji). Podczas tego objawienia anioł nazwa siebie Aniołem Pokoju „Nie bójcie się! Jestem Aniołem Pokoju. Módlcie się ze mną” i wezwał do wspólnej modlitwy, która brzmi „Boże mój, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie, Ciebie kocham. Przepraszam Cię za tych, którzy w Ciebie nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie oczekują i nie kochają”.

 • DRUGIEJ OBJAWIENIE ANIOŁA POKOJU

Miało ono miejsce latem roku 1916, około dwa miesiące po pierwszym objawieniu. Do drugiego objawienia Anioła Pokoju doszło w ogrodzie Łucji, przy studni za domem. Gdy Anioł Pokoju objawił się pastuszką wezwał ich do modlitwy słowami „Co robicie? Módlcie się, módlcie się bardzo. Najświętsze Serce Jezusa i Maryi mają względem was zamiary pełne miłosierdzia. Ofiarowujcie nieustannie Najwyższemu wasze modlitwy i ofiary”, na pytanie Łucji „Jak mamy składać ofiary?” anioł odpowiedział „Ofiarujcie wszystko, co potraficie ofiarować, jako wynagrodzenie za grzechy, jakimi Pan Bóg jest obrażany i na uproszenie nawrócenia grzeszników”. Po tym słowach Łucja, Franciszek i Hiacynta długo odmawiali modlitwę, której nauczył Ich anioł podczas swojego pierwszego objawienia.

 • TRZECIE OBJAWIENIA ANIOŁA POKOJU

Do trzeciego objawienia Anioła Pokoju doszło przy grocie Loca do Cabeco, a miało ono miejsce jesienią roku 1916. Do objawienia doszło w momencie, kiedy trójka pastuszków odmawiała modlitwę, których nauczył ich anioł podczas swojego pierwszego objawienia. Według wspomnień Łucji Anioł Pokoju w lewej ręce trzymał kielich, a ponad nim hostię, z której spływały krople krwi.  Gdy się pojawił, zaprosił dzieci do wspólnej modlitwy „Trójco Przenajświętsza, Ojcze, Synu i Duchu Święty! Oddaję wam cześć głęboką i ofiaruję wam bezcenne Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo Pana naszego Jezusa Chrystusa, obecnego na wszystkich ołtarzach świata, na zadośćuczynienie za zniewagi, świętokradztwa i obojętność, przez które jest On obrażany. Przez niezmierzone zasługi jego Najświętszego Serca i za przyczyną Niepokalanego Serca Maryi, błagam o nawrócenie nieszczęsnych grzeszników”. Po zakończonej modlitwie podał komunię świętą zgromadzonej trójce mówiąc: „Przyjmijcie Ciało i Krew Jezusa Chrystusa, tak strasznie znieważane przez niewdzięcznych ludzi. Pokutujcie za ich grzechy i pocieszcie Boga waszego”, a następnie ponownie odmówił modlitwę i zniknął.

Objawienia fatimskie

Opisane powyżej trzy objawienia Anioła Pokoju miały stanowi, w opinii wielu, swoiste przygotowanie trójki pastuszków do roli, którą przykazała im Matka Boska, a jednocześnie do Jej objawień. Do objawień w Fatimie doszło między 13 maja, a 13 października roku 1917 – w trzecim roku I wojny światowej, w okresie trudnym nie tylko dla Portugalii, ale i całego świata. Objawienia Matki Boskiej w Fatimie do chwili obecnej są żywo komentowane i poruszane w życiu będąc cały czas żywymi w naszym życiu codziennym. Musimy pamiętać, że Franciszek widział Maryję, lecz Jej nie słyszał,  Hiacynta widziała Matkę Boską i słyszała, a  Łucja widziała, słyszała i rozmawiała z Maryją. Oto historia, treść i przesłanie słynnych objawień fatimskich:

1. PIERWSZE OBJAWIENIE FATIMSKIE | 13 MAJA 1917

W momencie pierwszego objawienia fatimskiego trójka dzieci bawiła się w Cova da Iria. Matka Boska miała się objawić podwójnym błyskiem, a pastuszkowe zobaczyli ją na zielonym dębie. Łucja tak wspomina Maryję „Pani ubrana na biało, bardziej błyszcząca niż słońce, promieniejąca światłem czystszym i intensywniejszym od kryształowego pucharu z wodą, prześwietlonego promieniami słonecznymi. Jej nieopisanie piękna twarz nie była ani smutna, ani radosna, lecz poważna i malował się na niej wyraz łagodnego napomnienia. Miała dłonie złączone jakby w geście modlitwy, które opierały się na piersiach i które były zwrócone ku górze. Z jej prawej dłoni opadał różaniec. Jej szaty wydawały się całe utkane ze światła. Jej tunika była biała, tak jak i płaszcz ze złotym rąbkiem, który okrywał głowę Maryi, opadając aż do jej stóp”. Podczas pierwszego objawienia Matka Boska powiedziała Przyszłam was prosić, abyście przychodzili tu przez sześć kolejnych miesięcy, trzynastego dnia, o tej samej godzinie. Potem powiem wam, kim jestem i czego chcę. Następnie powrócę tu jeszcze siódmy raz”, zapewniła dzieci o tym, że pójdą do nieba, a jednocześnie zapytała się Czy chcecie ofiarować się Bogu, aby znosić wszystkie cierpienia, które On zechce na was zesłać, jako zadośćuczynienie za grzechy, którymi jest obrażany, oraz jako wyproszenie nawrócenia grzeszników?”. Dzieci na to pytanie odpowiedziały „Tak, chcemy”,  na co Maryja powiedziała „A więc będziecie musieli wiele wycierpieć. Ale łaska Boża będzie waszą pociechą” przekazując dzieciom po raz pierwszy światło ze swoich dłoni. Na zakończenie powiedziała „Odmawiajcie różaniec codziennie, abyście uprosili pokój dla świata i koniec wojny” i powoli zaczęła znikać.

2. DRUGIE OBJAWIENIE FATIMSKIE | 13 CZERWCA 1917

Kolejne objawienia fatimskie miało miejsce dokładnie miesiąc po pierwszym, tak jak zapowiedziała Matka Boska. 13 czerwca roku 1917 Łucja, Hiacynta i Franciszek modlili się obok dębu, na którym za pierwszym razem pojawiła się Maryja. Na miejscu pojawiła się już grupa ok 50 obserwatorów, którzy pojawienia się Matki Boskiej wspominają tym, że na słońce utraciło na kilka minut swój blask, a podczas samego objawienia dał się słyszeć szept podobny do brzęczenia owadów w pustym dzbanie. Matka Boska objawił się w okolicach godzin popołudniowych i miała powiedzieć do dzieci Chcę, abyście przyszli tu 13 dnia następnego miesiąca, abyście odmawiali codziennie różaniec i nauczyli się czytać. Potem powiem, czego chcę”. Łucja wzniosła prośby o uzdrowienie kilku osób. Podczas tego objawienia Matka Boska zapowiada, że niedługo Franciszek i Hiacyntą udadzą się do NiebaHiacyntę i Franciszka zabiorę niedługo. Ty jednak zostaniesz tu przez jakiś czas. Jezus chce posłużyć się tobą, aby ludzie Mnie lepiej poznali i pokochali. Chce On ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Tym, którzy je przyjmą, obiecuję zbawienie. Dusze te będą tak drogie Bogu, jak kwiaty, którymi ozdabiam Jego tron” jednocześnie przepowiadając rolę, jaką Bóg przeznaczył dla Łucji „(…) Nie trać odwagi, nie opuszczę cię nigdy. Moje Niepokalane Serce będzie twoją ucieczką i drogą, która zaprowadzi cię do Boga”. Po tych słowach Maryja znikła przekazując wcześniej trójce dzieci po raz kolejny światło.

3. TRZECIE OBJAWIENIA FATIMSKIE | 13 LIPCA 1917

Podczas trzeciego objawienia fatimskiego po raz kolejny Matka Boska powraca z prośbą o codzienne odmawianie różańca mówiąc Chcę, abyście przyszli tu 13 dnia następnego miesiąca i nadal codziennie odmawiali różaniec na cześć Matki Bożej Różańcowej, aby uprosić pokój na świecie i koniec wojny, gdyż tylko Ona będzie mogła wam pomóc”. Matka Boska zapowiada również dokonanie cudu, który pozwoli uwierzyć wszystkimNadal przychodźcie tutaj co miesiąc. W październiku powiem wam, kim jestem i czego chcę oraz dokonam cudu, który wszyscy zobaczą, aby uwierzyli”. Podczas tego objawienia Matka Boska przekazuje Łucji trzy tajemnice fatimskie, w tym tajemnicę o zamachu na życie papieża oraz prześladowaniu kościoła przez komunizm. Po kilkunastominutowej rozmowie Maryja znikła pozostawiając dzieci w modlitwie.

4. CZWARTE OBJAWIENIE FATIMSKIE | 19 SIERPNIA 1917

Do objawienia nie mogło dojść tak, jak prosiła Matka Boska 13 sierpnia w Cova da Iria, gdyż Łucja, Franciszek i Hiacynta zostali uwięzieni przez administratora kantonu Ourém, który chciał pozyskać przekazane dzieciom tajemnice. Dzieci jednak wytrzymały areszt dzielnie nie nie mówiąc. Osoby zgromadzone w tym czasie obok niewielkiego dębu, na którym zawsze objawiała się Matka Boska, wspominają, że nad dębem przez kilkanaście minut unosiła się biała chmura, a nad Cova da Iria dostrzeżono błyskawicę, którą poprzedził grzmot. Mówi się, że Matka Boska przybyła wtedy na miejsce objawień, ale nie zastała dzieci, dlatego po kilku minutach zniknęła. Maryja powróciła po kilku dniach, dokładnie 19 sierpnia w Valinhos obok Aljustrel. Łucja pyta się Matki Boskiej, co ma zrobić z ofiarami pieniężnymi, które zostawiają wierni. Maryja odpowiada „Niech sporządzą dwa feretrony. Jeden ty będziesz nosiła z Hiacyntą i dwie inne dziewczynki, ubrane na biało. Drugi niech nosi Franciszek z trzema innymi chłopcami. Pieniądze składane na te feretrony są przeznaczone na święto Matki Bożej Różańcowej, a reszta jako datek na kaplicę, która ma być zbudowana”.  Ponownie Matka Boska wzywa do modlitwy za dusze grzeszników słowami „Módlcie się, módlcie się wiele i czyńcie ofiary za grzeszników, ponieważ wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił”.

5. PIĄTE OBJAWIENIE FATIMSKIE | 13 WRZEŚNIA 1917

Objawienie wrześniowe zgromadziło już spore tłumy w Cova da Iria – według różnych danych na miejscu objawienia Matki Boskiej miało się wtedy zgromadzić około 15-20 tysięcy osób. Podobnie, jak poprzednio same przybycie Matki Boskiej było poprzedzone szeregi zjawisk – grzmotem, błyskiem oraz przyćmieniem słońca. Maryja prosi Łucję, Hiacynta i Franciszka o dalszą modlitwę i różaniecOdmawiajcie w dalszym ciągu różaniec, aby uprosić koniec wojny. W październiku ukaże się również Pan Jezus, Matka Boża pod wezwaniem Bolesnej i Karmelitańskiej oraz św. Józef z Dzieciątkiem Jezus, aby pobłogosławić świat. Bóg jest zadowolony z waszych umartwień, ale nie musicie spać ze sznurami. Noście je tylko w dzień”jednocześnie potwierdza znaczenie ofiar. Zapowiada równocześnie nadejście październikowego cudu W październiku uczynię cud, aby wszyscy uwierzyli”.

6. SZÓSTE I OSTATNIE OBJAWIENIE FATIMSKIE | 13 PAŹDZIERNIKA 1917

Do ostatniego objawienia fatimskiego dochodzi również w Cova da Iria, na małym dębie, na którym wcześniej już objawiała się fatimskich wizjonerom Maryja. Matka Boska wzywa do budowy kaplic w miejscu objawień oraz mówi kim jest „Chcę ci powiedzieć, aby wybudowano tu kaplicę na moją cześć. Jestem Matką Boską Różańcową. Odmawiajcie w dalszym ciągu codziennie różaniec. Wojna się skończy, a żołnierze wkrótce wrócą do swoich domów”. Łucji po tych słowach prosi o uzdrowienie kilku chorych, na co Matka Boska Różańcowa odpowiada „Jednych uzdrowię, innych nie. Trzeba, aby się poprawili i prosili o przebaczenie swoich grzechów. Niech nie obrażają więcej Boga naszego Pana, który już i tak jest bardzo obrażany”.

Gdy Matka Boska zaczęła się oddalać i znikać Łucja, Franciszek oraz Hiacynta byli świadkami trzech scen symbolizujących tajemnice radosną, bolesną i chwalebną różańca, przy czym tylko Łucja widziała te trzy sceny, gdyż Franciszek i Hiacynta widzieli tylko pierwszą z nich poświęconą tajemnicy radosnej. Obok słońca dzieci zobaczyły najpierw św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus oraz Matkę Bożą Rożańcową. Kolejna wizja, którą widziała już tylko Łucja przedstawiała Matkę Boską Bolesną oraz Chrystusa obarczonego cierpieniem w drodze na Kalwarię, podczas wizji Jezus pobłogosławił lud czyniąc znak krzyża. Ostatnia była wizja Matki Bożej Karmelitańskiej, ukoronowanej na Królową Nieba oraz Ziemi.

7. CUD SŁOŃCA PO OBJAWIENIACH FATIMSKICH

13 października 1917, po zakończeniu objawień miał miejsce cud, który zapowiedziała wcześniej Matka Boska 13 lipca słowami „W październiku powiem wam, kim jestem i czego chcę oraz dokonam cudu, który wszyscy zobaczą, aby uwierzyli”. W tym czasie na miejscu objawień zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób, mimo starań władz Portugalii, aby utrudnić wiernym  dotarcia do Cova da Iria. W tym dnu Fatima był spowita w strugach mocnego deszczu i wszyscy stali w błocie oraz wodzie. Nagle deszcz przestał padać, chmury się rozstąpiły i zgromadzony tłum zobaczył słońce, które wirując na wszystkie strony wystrzeliwało tysiące iskier w kolorach czerwonym, zielonym, żółtym i niebieskim.  Powoli słońce zaczęło obniżać się w kierunku ziemi cały czas wirując i rzucając na ludzi promienie kolorowego, intensywnego światła – ten taniec był powtórzony trzy razy.  Następnie zygzakiem słońce zbliżało się do ziemi, tak, że wiele osób myślało, że spadnie na ich głowy. Duża część tłumu padła na kolana i zaczęła się głośno modlić, przepraszać za swoje grzechy. te niezwykłe zjawisko trwało 10 minut, a w tym czasie ziemia, która wcześniej była pełna błota i wody została całkowicie osuszona, podobnie jak ubrania zgromadzonych ludzi. W tym czasie doszło do wielu nawróceń oraz uzdrowień. To wydarzenia do dnia dzisiejszego budzi wiele kontrowersji i jest wyjaśniane na różne sposoby przez różne grupy społeczne.

Media

źródło: http://www.pielgrzymkiportugalia.pl/

Adres

Nasz Adres:

Santuário de Fátima, 2495-401 Fátima, Portugalia

Telefon:
Strona WWW: