„Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach — rzymskokatolickie sanktuarium maryjne w Polsce, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Mieści się przy ul. Krzeptówki.

Jego głównym elementem jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej wzniesiony w latach 1987-1992. Świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II 7 czerwca 1997 w czasie VI pielgrzymki do Polski.

Obok kościoła znajduje się istniejąca od lat 50. XX wieku kaplica. W niej umieszczona została figura Matki Bożej Fatimskiej ofiarowana przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. 21 października 1987 została ona ukoronowana przez papieża Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie.

W tzw. Parku Fatimskim na terenie sanktuarium umieszczony został ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę św. w Zakopanem pod Krokwią 6 czerwca] 1997. Obok niego odsłonięty w 2004 pomnik autorstwa Czesława Dźwigaja ukazujący Jana Pawła II w towarzystwie osobistego sekretarza, obecnie metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza (jest to jeden z dwóch pomników Papieża na terenie sanktuarium).

W 2005 została poświęcona kaplica upamiętniająca śmierć Papieża — Polaka. Obecnie sanktuarium jest miejscem nieustannej modlitwy o rychłą beatyfikację Jana Pawła II, oraz w intencji obecnego papieża Benedykta XVI.”

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sanktuarium_Matki_Bo%C5%BCej_Fatimskiej_w_Zakopanem

Media

Adres

Nasz Adres:

34-500 Zakopane, ul. Krzeptówki 14

Strona WWW: