Covadonga znajduje się w północno-zachodniej Hiszpanii, w regionie Asturia. Wciśnięta jest w pasmo Gór Kantabryjskich. Miejscowość ma ogromne znaczenie dla historii i religii Hiszpanii. W 722 r. rozegrała się w tej okolicy zwycięska bitwa z muzułmańskimi Maurami, która uważana jest za początek rekonkwisty (ponad 759-letniej walki o wyparcie muzułmanów z Półwyspu Iberyjskiego). Od wieków z miejscem tym związany jest także kult Matki Bożej Królowej Asturii.

Walki chrześcijan z muzułmanami były bardzo trudne i kiedy żołnierze zaczęli tracić wiarę w zwycięstwo, dowódca Don Pelayo nakazał zbić dwie deski na krzyż i wykrzyknął: „Pod tym znakiem zwyciężymy”. Gdy armia chrześcijan czekała na bitwę, Don Pelayo ukazała się Matka Boża. Milczała i spoglądała na dolinę wypełnioną nadciągającymi wojskami Alkamana. Gdy zniknęła, w grocie pozostała figurka Madonny z Dzieciątkiem. Chrześcijanie wygrali bitwę, a Don Pelayo został królem Asturii.

Fragment tekstu z książki „Miejsca święte na świecie” z rozdziału „Sanktuarium Matki Bożej Królowej Asturii w Covadondze”

Media

Adres

Nasz Adres:

Holy Cave of Covadonga, Asturia, Spain