Kaplica Łask (Gnadenkapelle) w Altötting powstała na miejscu pogańskiej świątyni Siedmiu Planet (mitraizm). W VIII w. św. Ruperta z Salzburga, zwany Apostołem Bawarii polecił wybudowanie tutaj kościółka i umieszczenie w nim 65-centymetrowej figury przedstawiającej Maryję, która w lewej ręce trzyma Dzieciątko, a w dłoniach złote berło. W 1489r. odnotowano dwa cuda, które miały miejsce za przyczyną figury Matki Bożej.

Po gorliwych modlitwach dwaj chłopcy zostali przywróceni do życia. Sława o tym, co się stało sprawiła, że pątnicy zaczęli coraz częściej odwiedzać Altötting. Pielgrzymów było tak wielu, że zdecydowano się na powiększenie świątyni. Liczne wota dziękczynne świadczą o udzieleniu wielu łask i uzdrowień. Figura Matki Bożej, zwana Czarną Madonną z Altötting, a przez Niemców „Nasza Kochana Pani”, poczerniała głównie od dymu z płonących świec i upływu czasu. Otoczona jest przez tzw. książęcą wartę honorową, czyli 21 srebrnych urn zawierających serca bawarskich książąt i królów. Wszystkie zostały ofiarowane w testamencie Matce Bożej. Ciekawostką jest, że sanktuarium nie doznało uszczerbku ani podczas wojen napoleońskich, ani wojen światowych.

Papież Benedykt XVI nazwał sanktuarium „Sercem Bawarii i jednym z serc Europy” (obok polskiej Częstochowy, portugalskiej Fatimy, włoskiego Loreto, francuskiego Lourdes i austriackiego Mariazell, Altötting jest jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych na starym kontynencie).

źródła:

http://www.przewodnik-katolicki.pl/nr/wiara_i_kosciol/czarna_madonna_z_altotting.html

http://www.pielgrzymka.org.pl/sanktuarium.php/Sanktuarium-Maryjne-Matki-Bozej-Krolowej-Bawarii-w-Alt-stting-32/

http://kosciol.wiara.pl/doc/492185.Niezwykle-sanktuarium

Media

Adres

Nasz Adres:

Kapellplatz 4b, 84503 Altötting, Germany

Telefon: