Kościół, mianowany bazyliką papieską w 1927 r., Został zbudowany początkowo z myślą o pielgrzymach i poprzez swoje poświęcenie się Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny ma stale przypominać o celu ziemskiej podróży człowieka. Obrazy Friedricha Stummela ucieleśniają idee „biblia pauperum” (biblii biedaka). Innymi słowy, ten, kto odpoczywa chwilę w bazylice i pozwala swoim oczom spoglądać na obrazy, może śledzić historię Męki Pańskiej, fragmenty z historii Kościoła i aspekty życia chrześcijańskiego określone w sakramentach, pismach świętych i liturgii.

Na kolorystykę obszernych ozdób duży wpływ wywarł kościół Sainte Chapelle w Paryżu.

Nawa i transepty zostały wzniesione w 1864 r. Według planów Vincenza Statza, głównego budowniczego katedry z Kolonii. Iglica o wysokości prawie 300 stóp została dodana dwadzieścia lat później.

Nabożeństwa pielgrzymów odbywają się w bazylice. Tutaj w zjednoczeniu z Najświętszą Dziewicą pobożny pielgrzym może przeżywać na modlitwie historię Ewangelii.

Zatrzymaj się na chwilę, by nabrać atmosfery, a odkryjesz, że to, co dzieje się poniżej podczas ceremonii liturgicznej, odbija się powyżej w łukach i absydzie. Wierni we wspólnocie świętych, żywych i umarłych, gromadzą się na chwałę Baranka Bożego.

Retabuła w absydzie przedstawia siedem smutków Dziewicy. W centrum znajduje się Pieta, a powyżej, w gotyckim sklepieniu, reprezentowane jest Wniebowzięcie. Nie cała nadzieja została utracona; Wielki Piątek nie jest końcem istnienia Maryi. Tak jak Bóg spełnił swój cel w życiu Maryi, ona także osiąga swój cel w blasku Trójcy Świętej.

źródło: oficjalna strona internetowa

Warto przeczytać

Pocieszycielka Strapionych z Kevelaer Niedziela 24/2000 https://www.niedziela.pl/artykul/65227/nd/Pocieszycielka-Strapionych-z-Kevelaer

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Kevelaer Katolicka „oaza” w protestanckiej Westfalii Północnej https://www.researchgate.net/publication/308607681_Sanktuarium_Matki_Bozej_Pocieszycielki_Strapionych_w_Kevelaer_Katolicka_oaza_w_protestanckiej_Westfalii_Polnocnej 

Media

Adres

Nasz Adres:

Kapellenpl. 35, 47623 Kevelaer, Niemcy