Nossa Senhora de Conceição Aparecida

Apericida zwana jest maryjną stolicą Brazylii, a powstałe w niej sanktuarium Matki Bożej w Aparecida jest jednym z najczęściej odwiedzanych na świecie.
Samo miasto Aparecida do Norte, znajduje się w stanie São Paolo. Nazwa miasta i sanktuarium pochodzi od wezwania: Nossa Senhora de Conceiçao Aparecida – Nasza Pani Niepokalanie Poczęta Objawiona.

Historia

Rodzina rybaka zabrała figurkę ze sobą podczas przeprowadzki do Itaguaçu. Syn Felipe wybudował dla niej kapliczkę, którą zaczęło odwiedzać coraz więcej wiernych, a wieść o czarnej Madonnie szybko się roznosiła. Ostatecznie umieszczoną ją w Apericida (tak nazwano miejscowość wokół sanktuarium), gdzie wybudowano świątynię.

Początki kultu Matki Bożej z Aparecidy sięgają XVIII kiedy to drugiej połowie 1717 r ludność zamieszkująca miejscowość Guaratingueta została zawiadomiona o przyjeździe guwernatora stanu Sao Paulo i Minas Geras. Na cześć tak dostojnego gościa zadecydowano przygotować ucztę z dań rybnych. Zadanie złowienia odpowiedniej ilości ryb powierzono trzem miejscowym rybakom. Byli to Domingos Garcia, Felipe Pedroso i João Alves. Tym jednak mimo dużego doświadczenia nie udało sie, złowić żadnej ryby. Wiele razy rzucali sieci i za każdym razem wyciągali je puste. Kiedy zamierzali już wrócić do domów nagle w sieci pojawiła się figurka bez głowy. Zarzucając na nowo swe sieci, wyłowili głowę, ktora jak się okazało pasowała do wyciągniętej wcześniej figurki tak dobrze, że złączyła się z nią nierozerwalnie. Kiedy kolejny raz rybacy rzucili swe sieci wyłowili cale mnóstwo ryb.

Mierząca 39 cm figurka wykonana została w 1650r. z terakoty, a jej autorem jest  mnich benedyktyński br. Augustyn od Jezusa.

Przedstawia Maryję z księżycem pod stopami i rękami złożonymi do modlitwy. Jeden z rybaków, Felipe Pedroso, zabrał figurkę do swojego domu i ją skleił. Jego rodzina i sąsiedzi zaczęli się zbierać przy niej na wspólnej modlitwie. Nazwano ją Apericida, czyli „ta, która się ukazała”.
Figura Matki Bożej została koronowana na prawie papieskim w 1904r.

Udany połów pobożni rybacy przypisali łasce jaką uzyskali za przyczyną Matki Bożej, której figurkę wyciągnięto wcześniej. Wieść o niezwykłym wydarzeniu szybko obiegla okolice. W ten oto prosty sposób rozpoczął się kult Matki Bożej z Aparecida. Początkowo figurkę umieszczono w domu Felipe Pedroso. Jednak z czasem kiedy zwiekszyła się ilość pątnikow przyciągniętych licznymi laskami jakich dostępowali ci, którzy się przy niej modlili w 1734 roku rozpoczęto budowę kaplicy, a sto lat pózniej większego kościoła. 16 lipca 1930 roku, naród brazylijski złożył hołd Matce Bożej z Aparecida. Było to uroczyste poświęcenie Brazylii Matce Bożej z Aparecida i ogłoszenie Ją Patronką tego kraju.

W Aparecida pracują księża Redemptoryści. Przybyli oni tam w roku 1893, z prowincji Monachium w Niemczech i objęli opiekę nad sanktuarium. Była to pierwsza parafia Redemptorystów w Ameryce Łacińskiej. W 1955 roku rozpoczęto budowę nowej Bazylikę. Olbrzymia Bazylika Matki Bożej z Aparecida, ze swoją wieżą wysokości 100 metrów (liczy 18 pięter), kopułą wysokości 70 metrów, nawą w formie krzyża, długości 173 metrów i szerokości 168 metrów, ma powierzchnię 18 000 metrów ² ! Może ona pomieścić 45 000 wiernych ! Jej wymiary oraz licznie napływający pątnicy sprawiają, że stała się drugą największą bazyliką na świecie, zaraz po Bazylice Św. Piotra w Rzymie.

Obie bazyliki, nową i starą, łączy estakada.

W roku 1980, papież Jan Paweł II, nadał jej tytuł „Bazyliki mniejszej”. W 2007 roku do Aparecida przybył Benedykt XVI który otworzył tam V Konferencję Generalną Episkopatów Krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Maryja czczona w tytule Aparecida jest uroczyście wspominana w liturgii w tamtejszym Kościele 12 października. W Brazylii jest to święto maryjne i narodowe oraz dzień wolny od pracy.

Media

źródła:

http://www.opiekun.kalisz.pl/index.php?dzial=artykuly&kat=sanktuariaswiata&id=4478

http://jezuici.pl/aparecida/

http://www.pch24.pl/aparecida—maryjna-stolica-brazylii,16464,i.html

 

Adres

Nasz Adres:

4QX8+QF Aparecida, São Paulo, Brazylia