Église Notre-Dame la Grande

MADONNA Z KLUCZEM

Sanktuarium Matki Bożej w Poitiers jest jednym z najstarszych miejsc maryjnych we Francji. Świątynia ta powstała już w V w. i z tego względu z pewnością zasługuje na miano wielkiej. Tam też przyjmuje cześć wizerunek Matki Bożej Notre-Dame-la-Grande, określanej przydomkiem „Wielkiej”. Z tą starożytną figurą wiąże się legenda o Matce Bożej trzymającej klucze do bram miasta. 

Poznajmy ją, bo mówi nam ona wiele o zasadach działania Matki Bożej.

Kiedy w 1202 r. Anglicy oblegali Poitiers, jeden z miejskich urzędników okazał się zdrajcą. Udał się do nieprzyjaciół, by zaproponować im przekazanie kluczy do miasta w zamian za dużą sumę pieniędzy, które miały być mu wręczone w złocie w Wielkanoc. Otwarte bramy znaczyły jedno: wtargnięcie do środka wrogich wojsk, rzeź i zdobycie twierdzy.

Ale jednym z mieszkańców Poitiers była Matka Najświętsza – czczona i szanowana przez wszystkich. To Ona nie pozwoliła zdrajcy wydać kluczy nieprzyjaciołom.

Kiedy bowiem nocą człowiek ten zakradł się do pomieszczenia, w którym przechowywano bezcenne klucze, i już wyciągał po nie ręce, te niespodziewanie zniknęły. Zdrajca jak niepyszny powrócił cichaczem do swego domu…

Wczesnym rankiem spostrzeżono brak kluczy. Uderzono w dzwony i pochwycono za miecze, by bronić miasta, w którym – jak się spodziewano – byli już wrogowie. Kiedy gromadka niewiast pobiegła do kościoła Notre-Dame-la-Grande, aby modlić się o ocalenie, ze zdumieniem zobaczyła, że klucze do bramy miejskiej spoczywają bezpiecznie w ręku figury Matki Bożej Wielkiej. To za Jej sprawą nie dostały się w ręce zdrajcy. To Ona ocaliło miasto.

Piękna jest ta legenda. Ciekawe, że Kościół przypomina ją w swym maryjnym kalendarzu pod datą 2 kwietnia. Może została ona wpisana w datę śmierci papieża Jana Pawła II jako znak i proroctwo, że Kościół oblegany przez licznych nieprzyjaciół, Kościół, który ma wewnątrz zdrajców gotowych go sprzedać, zostanie w cudowny sposób ocalony przez Matkę Bożą? Ona nie dopuści do zdrady. Ona zachowa klucze św. Piotra w rękach prawowitych spadkobierców Apostoła.

A Jej cuda poprowadzą dalej Kościół ku cywilizacji życia, ku wiośnie chrześcijaństwa. W stronę nowego, lepszego świata.

Będziemy zawsze bezpieczni. Nie zniszczy nas nawet największa potęga nieprzyjaciela. Nie zdoła nas sprzedać nawet najbardziej przebiegły zdrajca. Wbrew wszystkiemu Kościół będzie rozwijał się w pokoju, a zegar liczył godziny dzielące od jego triumfu nad nieprzyjaciółmi. Jest tylko jeden warunek. Matka Najświętsza musi mieszkać pośród nas – znana i miłowana jak przed wiekami we francuskim Poitiers.

źródło: Wincenty Łaszewski ŚWIAT MARYJNYCH OBJAWIEŃ 100 spotkań z nadprzyrodzonością Duchowy przewodnik po objawieniach Matki Bożej

Adres

Nasz Adres:

Place Charles de Gaulle, 86000 Poitiers, Francja