Sanktuarium Nossa Senhora da Atalaia to małe sanktuarium w Portugalii, które jest położone około 30 km od centrum Lizbony, po przeciwnej stronie rzeki Tag.   Miejsce kultu Nossa Senhora da Atalaia jest często zapominane przez pielgrzymki i wycieczki, a dzięki czemu zawsze panuje tam spokój i nie ma tłumów turystów chcących zobaczyć jedno z najstarszych sanktuariów w okolicach stolicy Portugalii. Nawet mieszkańcy Lizbony czasami nie zdają sobie sprawę o istnieniu tego sanktuarium!

Pełna nazwa tego miejsca kultu po portugalsku to Santuário de Nossa Senhora da Atalaia i obok Sanktuarium w Sesimbrze, czyli Santuário de Nossa Senhora do Cabo Espichel oraz Sanktuarium Chrystusa Król (Santuário Cristo Rei) wypełnia ono trójcę sanktuariów portugalskich w Lizbonie i okolicach. Często przynajmniej jedo z trzech wymienionych sanktuariów wchodzi w skład programów pielgrzymek i wyjazdów religijnych do Portugalii, które w swoim programie mają więcej czasu przeznaczonego na Lizbonę.

Historia Sanktuarium

Nabożeństwa do Matki Boskiej Strzegącej, czyli Nossa Senhora da Atalaia, są dokumentowane na początek wieku XV, a dokładnie pierwsze z nich miało miejsce w roku 1409 i od tego czasu regularnie są kontynuowane, przy czym wyjątkowego znaczenia nabrały po epidemii dżumy, która nawiedziła Lizboną na początku XVI wieku. Wstawiennictwo Maryi oraz wysłuchanie przez Nią modlitw mieszkańców Lizbony spowodowało szereg pielgrzymek dziękczynnych do sanktuairum oraz popularyzację tego miejsca wśród Portugalczyków.

Najważniejszym miejscem Sanktuarium Nossa Senhora da Atalaia jest kościół Matki Boskiej Strzegącej, czyli Igreja de Nossa Senhora da Atalaia. Jest to manierystyczny budynek, wybudowany prawdopobnie w 1507 roku przez mieszkańców Lizbony, a przebudowany w XVIII wieku. Wnętrze świątyni jest bardzo proste – zdobią je białe ściany oraz ciekawe panele biało-niebieskich płytek azulejos pochodzących z XVII wieku, które przedstawiją sceny z życia Matki Boskiej.

 

W centralnym ołtarzu znajduje się figurka Nossa Senhora da Atalaia, a w ołtarzach bocznych figurki Matki Boskiej Fatimskiej oraz Serca Jezusowego. Ołtarz jest pozłacany, w jego górnej części znajduje się symbole związane z królem Portugalii Janem V. Kościół Nossa Senhora da Atalaia położony jest na wzniesieniu, prowadzą do niego niewielkie schodu, a z wieży kościoła rozpościera się panoramiczny widok na okolicę. W kościele zobaczyć można również różne dary wotywne dla sanktuarium, takie jak świece, obrazy, flagi oraz fotografie.

Uroczystości

Na tyłach kościoła rośnie drzewo – eukaliptus – na którym według legendy miała się objawić Matka Boska. Podczas wielkiego święta tzw. Festa Grande da Senhora da Atalaia, które odbywa się między ostatnią sobotą sierpnia, a kolejnym poniedziałkiem, do sanktuarium ściąga wiele pielgrzymów, by modlić się i wspólnie świętować rocznicę objawienia Matki Boskiej.

Media

Adres

Nasz Adres:

Rua Antonio Joaquim Marques 2870 Atalaia, Montijo