Będąc na Algarve w Portugali podczas pielgrzymki warto wybrać się do Sanktuarium Nossa Senhora da Piedade w Loule. Jest to najważniejsze sanktuarium maryje w południowej Portugalii, bez wątpienia najważniejsze tego typu miejsca w Algarve. Dla pielgrzymów znających Portugalię sanktuarium może być znane również, jako Sanktuarium Mãe Soberana. W sanktuarium odbywają się również największe uroczystości kościele na ALgarve, a które to mają miejsce w okresie Świąt Wielkanocy w Portugaliin i każdego roku ściągają do Loule tysiące pilegrzymów oraz turystów.

W poniższym tekście znaleźć można specjalny polski przewodnik po Algarve, który prezentuje Sanktuarium Nossa Senhora da Piedade w Loule wraz ze zdjęciami oraz wideo, a także jego dokładną lokalizację na mapie Portugalii. Pielgrzymki do Portugalii często mają Algarve w swoim programie, jednak nie znajdziemy w nich niestety Sanktuarium Nossa Senhora da Piedade w Loule, co często wynika z niewiedzy, a szkoda, dlatego warto zainteresować się samemu tymi miejscem, w szczególności, jeśli zamierza się zwiedzać Algarve w Wielkanoc.

Opis Sanktuarium Nossa Senhora da Piedade-Mãe Soberana w Algarve

Sanktuarium w Loulé jest zlokalizowane na małym wzgórzu i oferuje wspaniały widok na całą okolicę i ocean. Obecne struktura pochodzi z 18. wieku i zostałą wybudowana obok starszego budynku. Architektura sanktuarium jest prosta. Główny ołtarz posiada rzeźbione motywy oraz fifurę przedstawiającą patronkę. Na co warto zwrócić uwagę? Na bardzo wyrazistą ekepresją twarzy wielbionej figurki Mãe Soberana. Figurka Mãe Soberana pochodzi z 17. wieku. Na jednej ze ścian świątyni znajduje się okazały krzyż wykonany z płytek azulejos. Tuż obok znajduje się nowy kościół z charakterystyczną białą architekturą widoczną z daleka.

Obchody Festa da Mãe Soberana

Niedziela wielkanoca w Loulé oznacza początek świętowania obchodów Festa da Mãe Soberana, patronki miasta. Mała fiesta (Festa Pequena) ma miejsce w niedzielę wielkanocną, kiedy figurka świętej jest przenoszona w dół z sanktuarium do kościoła św. Franciszka, gdzie pozostaje ona, aż do tzw. wielkiej fiesty, czyli Festa Grande. Wielka fiesta ma miejsce dwa tygodnie później i rozpoczyna się rankiem, kiedy figurka Mãe Soberana w procesji opuszcza kościół św. Franciszka i wraca do sanktuarium w otoczeniu tysiąca pielgrzymów oraz różnych religijnych obrzędów. Procesja idzie przez całe miasta, a całe święto jest największym świetem religijnym w Algarve. Dzień tradycyjnie kończy się pokazami fajerwerków oraz sztucznych ogni.

Media

Adres

Nasz Adres:

Nossa Senhora da Piedade – Mãe Soberana Paróquia de São Sebastião 8100-662 Loulé

Telefon: