Sesimbra w Portugalii, ok 40 km od Lizbony, mimo, że większości, odwiedzających tej kraj podczas wakacji lub wycieczki, kojarzy się z plażami, to jest znana z jeszcze jednego faktu. Sesimbra mieści w swoich granicach sanktuarium Santuário de Nossa Senhora do Cabo Espichel. Ten ośrodek kultu w Portugalii nazywany czasami jest również Santuário de Nossa Senhora da Pedra Mua.

Zapraszamy do naszego przewodnika po sanktuariach i miejscach kultu w Portugalii, który tym razem opisuje właśnie Sesimbrę. Znaleźć tutaj można zdjęcia, wideo, historię oraz lokalizację i dane kontaktowe na sanktuarium w portugalskiej Sesimbrze. Dlaczego warto uwzględnić to sanktuarium w programie pielgrzymek do Portugalii? Przede wszystkim ze względu  na jego urok oraz malowniczość terenów, które go otaczają. Jest to małe i ciekawe sanktuarium, które warto odwiedzić – szczególnie, że znajduje się tak blisko stolicy Portugalii.

Historia

Przylądek Espichel, który leży ok 30 km jazdy samochodem od centrum Lizbony, wyróżnia się na tle całego Niebieskiej Wybrzeża, jak czasami nazywany jest pas wybrzeża Portugalii, gdzie leży Sesimbra z przylądkiem Espichel, czyli Cabo Espichel.  Pierwotnie, ponad 600 lat temu, było to miejsca obronne, lecz w czasach pokoju i bezpieczeństwa dla Portugalii tereny leżące na przylądku zostały przekształcone w miejsce kultu – Santuário de Nossa Senhora do Cabo Espichel, co znaczy w wolnym tłumaczeniu Sanktuarium Naszej Pani z Przylądka Espichel.

Opis

Centralnym punktem sanktuarium w Sesimbrze jest kościół Igreja de Nossa Senhora do Cabo jest oflankowany przez królewskie zabudowania z XVIII wieku, które miały zapewniać schronienie dla pielgrzymów pielgrzymujących do tego sanktuarium z całej Portugalii. Sam kościół został wybudowany w roku 1701, a jego architektem był Portugalczyk João Antunes, a w niektórych źródłach podaje się również architekta Francisco Tinoco da Silva.

Wnętrze kościoła Nossa Senhora do Cabo w Sesimbrze na Cabo Espichel prezentuje styl barokowy, przy czym szczególnie cenny jest ołtarz zawierający przedstawienie Nossa Senhora do Cabo stworzona przez malarza Lourenço da Cunha w roku 1740. W zakrystii znajdują się XVI-wieczne rzeźby przedstawiające św. Jakuba i św. Antoniego.

Kilkanaście metrów od kościoła znajduje się mała kaplica Ermida da Memória pochodzące z XV wieku, która stanowi jeden z pierwszych obiektów całego sanktuarium, a jednocześnie jeden z najstarszych. Jej wnętrze jest pokryte XVIII-wiecznym przedstawieniem legendy o Matce Boskiej z Przylądka Espichel, która miała objawić się w tym miejscu w rku 1410.

Inne obiekty wchodzące w skład sanktuarium w Sesimbrze to kamienny krzyż, Dom Wody (Casa da Água) z 1770 roku oraz akwedukt, który doprowadzał wodę do sanktuarium (Aqueduto no Cabo Espichel) o długości 2,5 km.

Media

Adres

Nasz Adres:

CQCP+45 Casais da Azóia, Sesimbra, Portugalia