Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

„Kult św. Andrzeja Boboli w Strachocinie rozpoczął się 16 maja 1988 roku, gdy w sposób uroczysty do świątyni zostały wniesione relikwie Świętego i umieszczone w nowym ołtarzu poświęconym św. Andrzejowi. (..) Św. Andrzej Bobola pojawił się w Kolegium Jezuitów w Pińsku w 45 lat po swojej męczeńskiej śmierci i powiedział: jestem wasz współbrat Andrzej Bobola. A potem wskazał na swoją trumnę, którą kazał odnaleźć w podziemiach i oddzielić od innych. Jak się okazało było w niej ciało zachowane od rozkładu.

W Strachocinie podobnie pojawiała się proboszczom nieznana postać kapłana w XX wieku. Dopiero ks. Józef Niźnik po czterech latach odważył się zadać jej pytanie: kim jesteś? i czego chcesz? – i usłyszał odpowiedź: Jestem Święty Andrzej Bobola. Zacznijcie mnie czcić w Strachocinie. Wpierw z usłyszaną nowiną udał się do Ordynariusza, a potem do Jezuitów w Warszawie, by zweryfikowali „tajemnicze objawienie”. Gdy okazało się, że św. Andrzej jest tak oryginalny w inicjowaniu kultu, dalsze prace przygotowawcze do rozpoczęcia kultu przebiegały spokojnie. Pojawiająca się postać, przestała przychodzić. (..)

Od tamtego dnia mija w roku 2008, 20 lat. Wiele się wydarzyło w tym czasie. Św. Andrzej stał się patronem Akcji Katolickiej w archidiecezji przemyskiej. Kościół parafialny w Strachocinie stał się sanktuarium św. Andrzeja Boboli na prawach diecezjalnych. Na Bobolówce 12 maja 1987 roku została poświęcona nowy ołtarz polowy. A Strachocinę nawiedzili w tym czasie bardzo zacni pielgrzymi: ks. kard Józef Glemp, ks. kard Kazimierz Świątek z Białorusi, liczni biskupi z Polski, ojcowie jezuici z nowicjuszami i wiele tysięcy wiernych. Powstało też kilka prac magisterskich i dyplomowych o kulcie św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Co roku, po kilka razy nawiedza sanktuarium ks. abp Józef Michalik, przewodnicząc uroczystościom ku czci św. Andrzeja, a także biskupi pomocniczy. W „Księdze Cudów” zapisanych jest ponad 200 świadectw, wśród których są uzdrowienia z choroby nowotworowej, nawróceni grzesznicy, czy dar potomstwa.”

źródło oficjalna strona internetowa

Media

Adres

Nasz Adres:

Strachocina 1, 38-507 Jurowce

Telefon: