Miejscowość Le Puy-en-Velay, coroczny przystanek podczas pielgrzymowania po sanktuariach maryjnych Europy Zachodniej. Znajduje sie tu sanktuarium – katedra Matki Bożej i ogromna (22,70 m wysokości, ważąca 835 ton) statua Matki Bożej Królowej Francji. Francuzi składają swoje prośby i podziękowania w tym miejscu już od ponad 1500 lat.

Niepodal, w Espaly-Saint-Marcel, powstała również druga bazylika-sanktuarium, której historia jest znacznie krótsza, sięga ona 150 lat. Sanctuaire de St-Joseph de bon Espoir – sanktuarium św. Józefa Dobrej Nadziei. W miejscu, w którym w X wieku wzniesiono twierdzę, zniszczoną w roku 1591, na skałach wulkanicznych stworzono w 1910 r. ogromną statuę św. Józefa tulącego Pana Jezusa. Jest to największa statua świętego na świecie, ma 22,40 m wysokości wraz z cokołem i waży 70-80 ton, wykonana została z uzbrojonego betonu. Model tej statuy zatwierdził osobiście w sierpniu 1908 r. Papież Pius X. W XIX wieku w dwóch grotach, które zostały po zniszczonym obiekcie fortyfikacyjnym znalazło schronienie kilka bardzo ubogich osób, m.in. Anne-Marie Buffet.

Zwyczajne zdarzenie, które miało miejsce w 1855 r., spowodowało, że niby prosty przypadek, stał się początkiem kultu św. Józefa w Le Puy-en-Velay. Podczas swojego spaceru po mieście znalazła ona leżący na chodniku wizerunek świętego i umieściła go w jednej z nisz w grocie, w której poprzednio znajdowała się kaplica forteczna. Nie nastąpiło żadne objawienie, ale cuda tak, natychmiast. Osoby modlące się do świętego doznawały łask, ich modlitwy były wysłuchane. W związku z coraz częściej powtarzającymi się łaskami i coraz większym napływem pielgrzymow, o. Fontanille w roku 1876 przystosował obie groty i w ten sposób powstały dwie kaplice istniejące po dzień dzisiejszy.

Po około 30 latach, w 1913 r., podjęto decyzję o budowie katedry pw. św. Józefa, a w roku 1918, Ojciec Święty ogłosił ją bazylika. Św. Józef «nie zaprzestał» swej działalności w XIX i XX wieku, wspomaga modlących i proszących, błagając Boga Ojca o tak potrzebne im łaski, a cuda za jego wstawiennictwem zdarzają się po dzień dzisiejszy. Jest to miejsce cieszące się szczególnym upodobaniem rodzin, nie mogących mieć potomstwa, przybywają one tutaj prosić swego patrona i opiekuna Pana Jezusa o dar macierzyństwa.

Każdego roku w dniu 19 marca – św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i 1 maja – św. Józefa patrona rzemieślników, z całej Francji napływają ogromne rzesze pielgrzymów (szacunkowo około 15 tys. osob), aby wziąć udział w odbywających się tu procesjach. Mamy w tym sanktuarium, również polski akcent, w roku 1966 polski artysta Z. Dobrzycki wykonał dzieło zatytułowane « Życie św. Józefa », które podziwiać można w bazylice.

Autor jest współorganizatorem pielgrzymki redakcji „Niedzieli Rzeszowskiej” po sanktuariach Europy.

Adres

Nasz Adres:

9 Rue Abbé Fontanille, 43000 Espaly-Saint-Marcel, France