Pielgrzymi przyjeżdżają do tego wenezuelskiego Sanktuarium by móc modlić się przed obrazem Matki Bożej z Coromoto. Historia tego obrazu sięga aż do połowy XVII wieku. Według legendy został on przekazany przez Maryję wodzowi plemienia Coromoto. Matka Boska ukazała się wodzowi plemienia i jego żonie i w ojczystym języku plemienia Coromoto prosiła ich, by całe plemię przyjęło katolicyzm z rąk misjonarzy przybyłych w tym czasie z Hiszpanii. Wódz opowiedział o całym wydarzeniu Hiszpanowi Juanowi Sanchezowi, a wielu członków plemienia przyjęło wtedy chrzest. Wódz jednak nie chciał oddać swojej władzy i uciekł do dżungli, gdzie zamieszkał w szałasie. Wówczas ponownie objawiła mu się Maryja. Indianin nie chciał z nią jednak rozmawiać i próbował strzelać do niej z łuku.Broń jednak wypadła mu z rąk, zaś Maryja zniknęła, gdy próbował wyprowadzić ją z szałasu. Mężczyzna zauważył jednak, że w jego dłoni znajduje się wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus o wymiarach 2,5 na 2 cm. Po tym spotkaniu Indianin przyjął chrzest. Było to 8 września 1652 roku.

Od 1654 obraz przechowywany jest w sanktuarium w Guanare, od 1987 – w specjalnym, ozdobnym relikwiarzu. Świątynia została wzniesiona na miejscu drugiego objawienia. Papież Pius XII ogłosił Matkę Boską z Coromoto patronką Wenezueli.

W 2002 w Maracaibo powstała fundacja Maria Camino a Jesús, która sfinansowała prace nad renowacją wizerunku. W czasie badań nad jego wyglądem i stanem zachowania okazało się, że postacie Maryi i Jezusa, mimo niewielkiego formatu obrazu, ukazane są bardzo starannie. W oczach Matki Boskiej widoczne jest (pod mikroskopem) odbicie ludzkiej postaci. W wizerunku widoczne są elementy symboliki rdzennych ludów amerykańskich.

Godziny otwarcia

Poniedziałek

-

Wtorek

-

Środa

-

Czwartek

-

Piątek

-

Sobota

-

Niedziela

-

Adres

Nasz Adres:

Wenezuela, Guanare

Strona WWW: