Miejsce to znajduje się przy wypływie wód Jordanu z Jeziora Genezaret. Leży przy drodze do najstarszego kibucu izraelskiego Degania, w którym rozpoczęto zespołową uprawę roli w 1909 roku. Jordan w tym miejscu toczy leniwie swe wody szerokim korytem, na brzegach którego znajdują się liczne i wysokie drzewa. Woda, płynąca w tym zielonym wąwozie, utworzonym z drzew, przybiera intensywnie zielony kolor, kolor nadziei. Na prawym brzegu rzeki przygotowano specjalne miejsca, w których można dokonać obrzędu zanurzenia. Niektórzy pielgrzymi przybywają tu, aby przyjąć chrzest przez zanurzenie. Ci pielgrzymi ubierają białe szaty sięgające do kostek i kolejno przy pomocy swoich liderów zanurzają się wraz z głową w wodach Jordanu. Dla innych jest to tylko przypomnienie chrztu już przyjętego, dlatego po odnawiają nad Świętą Rzeką przyrzeczenia Chrztu Świętego.

Większość przybywających, o ile nie są to tylko turyści, szukający jedynie ciekawych obiektów do fotografowania, w tym miejscu ponawia swoje przyrzeczenia chrzcielne, a kapłani polewają im głowy wodą, zaczerpniętą ze Świętej Rzeki, aby przypomnieli sobie swój chrzest i z większą gorliwością przestrzegali tego, co obiecywali Bogu przyjmując ten sakrament.

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych jest zatem celem nawiedzenia przez pielgrzymów tego miejsca, które coraz bardziej się komercjalizuje, a równocześnie wzbogaca w nowe urządzenia jak parking, bufet i sklep z pamiątkami. Odnowienie przyrzeczeń, połączone z polaniem głów wodą z Jordanu, powinno być radosną, ale poważną ceremonią, której mogą towarzyszyć pamiątkowe zdjęcia. Powinna ona jednak odbyć się w modlitewnym skupieniu, któremu ten zakątek z ciemno zieloną, wolno płynącą wodą pod baldachimem rozłożystych drzew, może bardzo dobrze służyć.

źródło: „W Ojczyźnie Chrystusa”

Warto przeczytać

Tekst obrzędu odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych http://www.rrn.info.pl/docs/1337-tekst-obrzedu-odnowienia-przyrzeczen-chrzcielnych-i-aktu-przyjecia-jezusa-chrystusa-za-krola-i-pana-w-rrn-w-polsce.html

Media

Adres

Nasz Adres:

Yardenit, קיבוץ כנרת, Izrael