Nad morzem wznosi się masywny jak forteca klasztor karmelitów zwany ,,Stella Maris” (Gwiazda Morza). Klasztor stanowi duży czworobok z kościołem w środku. Powstał on w latach 1827-1836 na miejscu poprzedniego, zniszczonego przez paszę Akki w odwet za otwarcie klasztoru dla żołnierzy Napoleona, rannych pod murami Akki. Wtedy wymordowano wszystkich rannych żołnierzy oraz zakonników. Przed wejściem do kościoła pomnik w kształcie piramidy przypomina ofiary tego okrutnego mordu. W prezbiterium pięknego sanktuarium znajduje się grota, w której według tradycji miał przebywać prorok Eliasz, a nad nią z głównego ołtarza króluje Matka Boża Karmelu, której figura wykonana jest z drewna cedrowego, a głowa z porcelany.

Kościół zdobią wspaniałe malowidła, zwłaszcza na kopule, nawiązujące do proroków Eliasza i Elizeusza, Świętej Rodziny, która według tradycji miała przez Karmel powracać z Egiptu do Nazaretu, oraz dziejów zakonu karmelitańskiego. Wielkie tablice w nawie głównej przedstawiają symbolicznie postacie świętych karmelitańskich: św. Jana od Krzyża, św. Teresę z Avila, św. Teresę Benedyktę od Krzyża (Edytę Stein) oraz bł. Marię od Jezusa Ukrzyżowanego, Arabkę z Galilei.

Obok klasztoru karmelitańskiego znajduje się latarnia morska, a przed nią na wysokim postumencie stoi figura Matki Bożej Patronki Chile. Z położonego nieopodal tarasu można podziwiać panoramę Hajfy oraz Zatokę Hajfy, po drugiej stronie przy dobrej widoczności widać Akko.

źródło: „W Ojczyźnie Chrystusa”

Warto przeczytać

http://avelinatravel.blogspot.com/2014/05/koscio-stella-maris-w-hajfie_30.html

Media

Adres

Nasz Adres:

Stella Maris Rd 100, Haifa, Israel